- Fotografuję mikroorganizmy, zwierzęta, grzyby, tkanki roślinne i substancje chemiczne, które krystalizują się na szkiełku - tłumaczyła Emilia Wysocka z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu. Swoje prace umieszcza w internecie, dzieląc je na kategorie i tematy.
Ulubioną dziedziną Emilii Wysockiej są tzw. abstrakcje chemiczne. - To substancje, którymi dysponuję dzięki pracy na uczelni - mówiła gość Czwórki. - Każdy we własnym domu może jednak fotografować m.in. sól, kwasek cytrynowy, czy cukier i także osiągnąć doskonałe efekty. Dzięki foliom polaryzacyjnym i przeróżnym technikom oświetleniowym, zabawie światłem, można otrzymać wszystkie kolory tęczy - podkreślała.
Sprawdź także:
Do wykonywania takich "chemicznych" zdjęć potrzebujemy mikroskopu i aparatu cyfrowego. - Nie musi to jednak być bardzo skomplikowany, zaawansowany i drogi sprzęt. Wystarczy optyczny mikroskop, na rynku kupić można także takie, w których aparat jest już wbudowany - wyliczała.
Jak podkreślała, warto dostrzegać piękno abstrakcji w każdym detalu natury. - Zachęcam więc do pobudzania w sobie małego dziecka i odkrywania mikroświata z ciekawością i fascynacją. Warto pielęgnować i rozwijać w sobie taką wrażliwość - podkreślała gość Czwórki.
04:07 _PR4_AAC 2023_01_20-12-40-57.mp3 O fotografowaniu w skali mikro opowiada Emilia Wysocka (Stacja Nauka/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Materiał przygotowała: Szymon Majchrzak
Data emisji: 20.01.2022
Godzina emisji: 12.45
kd/kor