Czarny lód pojawia się wtedy, kiedy wilgotne powietrze, deszcz lub mgła zamarza na powierzchni jezdni. Najczęściej dzieje się tak w nocy lub wcześnie rano, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera.
Jak pojawia się czarny lód?
- Kierowcom to zjawisko znane jest pod nazwą gołoledzi czy szklanki. Czarny lód to warstwa lodu, która w sposób niewidoczny tworzy się na drodze i stanowi poważne niebezpieczeństwo - mówi Mariusz Michalak z motofakty.pl. - To zjawisko występuje głównie wtedy, gdy mamy zmienne warunki pogodowe, dużą różnicę temperatur pomiędzy nocą a dniem - dodaje.
Dodatnia temperatura w ciągu zimowego dnia, odwilż, do tego opady śniegu i deszczu, a w nocy przymrozek to sygnały, które mogą przygotowywać nas na poranną gołoledź. Może zdarzyć się tak, że cienka warstwa lodu zniknie wraz z pierwszymi promieniami słońca. Wciąż jednak musimy uważać w miejscach zacienionych.
- Czarny lód jest niebezpieczny, bo należy do takiej grupy zjawisk, których niemal nie widać. Kierowca może mieć wrażenie, że wjeżdża na mokry asfalt, a jednak samochód znajduje się na cienkiej warstwie lodu - ostrzega ekspert. - Należy zachować czujność i maksymalną ostrożność.
06:54 czwórka top 29.12.2022.mp3 Czym jest czarny lód na drodze, jak go rozpoznać i co zrobić, gdy wpadniemy w poślizg? (TOP - Trochę Optymizmu Popołidniem)
Zimą warunki pogodowe są często zmienne, powinniśmy pamiętać, by dostosować do nich prędkość. Znaki drogowe informujące o możliwości występowania czarnego lodu są podobne do tych informujących o możliwości poślizgu wodnego.
Gdy nie dostrzeżemy czarnego lodu na jezdni, to sygnałem, który może nas zaalarmować jest też cisza - brak odgłosu opon toczących się po nawierzchni drogi. Mariusz Michalak poleca obserwowanie jezdni. Błyski asfaltu, świecąca jednia powinny nas skłonić do refleksji. - Sygnałem jest też lód, który pokrywa pobocze, okoliczne ogrodzenia wzdłuż jezdni, drzewa - wymienia ekspert. - Gołoledź powstaje częściej w okolicach jezior, rzek, terenów pagórkowatych, blisko mostów czy tuneli. To wszystko sprzyja jego gromadzeniu - dodaje.
Jak uniknąć poślizgu lub wyjść z niego bez szwanku?
Podstawowym środkiem bezpieczeństwa w przypadku gołoledzi jest zmniejszenie prędkości, zachowanie szczególnej ostrożności i zwiększenie dystansu od innych aut.
- Zimą większość kierowców bardziej czujnie, uważniej prowadzi pojazd. Mają świadomość zmiennych warunków na drodze - zauważa specjalista. - Gołoledź występuje wraz z deszczem, minusową temperaturą. Przez takie kombinacje czynników atmosferycznych częściej dochodzi do wypadków, zatorów drogowych. Radą dla wszystkich jest dostosowanie prędkość do warunków jazdy i takie prowadzenie pojazdu, by nie doprowadzić do poślizgu - dodaje.
Gdy jednak poślizg nam się zdarzy - nie panikujmy. - Unikajmy gwałtownych ruchów kierownicą, działajmy płynnie, z wyczuciem - poleca Mariusz Michalak. - Powinniśmy próbować wytracić prędkość przez hamowanie silnikiem czy delikatne operowanie hamulcem. Jeśli posiadamy auto starszego typu, bez ABS-u, należy zastosować hamowanie pulsacyjne. Powinniśmy unikać gwałtownego wciśnięcia hamulca - to tylko pogorszy sytuację i poślizg będzie trudniejszy do opanowania - dodaje.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę optymizmu popołudniem
Prowadzący: Mateusz Kulik
Data emisji: 29.12.2022
Godzina emisji: 18.14
pj/kor