Miłosz Głowacki radził, by zacząć wypełnianie arkuszy maturalnych od rozwiązywania zadań zamkniętych. - Potem idziemy do otwartych, które są trudniejsze. Jeśli nie będziemy czegoś wiedzieć, potem do tego powróćmy - wyliczał. - Powtórzmy te analizy kilka razy. Warto to zrobić, bo matura jest długotrwałym, dużym stresem i pamiętajmy, że nasza koncentracja będzie ograniczona, a każdy punkt, który możemy stracić, ma znaczenie - zaznaczał. - Po wypełnieniu wszystkich zadań, sprawdźmy raz jeszcze spokojnie, czy wszystko zostało wypełnione prawidłowo.
Sprawdź także:
Podczas matury z matematyki liczą się szczegóły: przecinki, minusy, czy plusy. - Uczniowie podczas egzaminacyjnego stresu zapominają przede wszystkim, że minus i minus daje plus, o pierwiastkach i przenoszeniu na drugą stronę - mówił Miłosz Głowacki. Jeśli mamy równanie wielomianowe, pamiętajmy o wyznaczaniu tzw. dziedziny. Jeśli chcemy przenosić na drugą stronę, zmieniamy znak, jeśli dzielimy przez minus, znak obraca się o 180 stopni.
09:38 czwórka_PR4_AAC 2023_04_03-12-37-40.mp3 Matura z matematyki - o czym warto pamiętać? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zmorą uczniów podczas egzaminu maturalnego z matematyki mogą być też funkcje. - Tu skupiłbym się na powtórzeniu najważniejszych typów zadań. Korzystajmy z karty wzorów. Mamy tu wzór na długość odcinka, na środek odcinka, a także na wyznaczanie wzoru funkcji liniowej - to jest prawie zawsze. Na każdej maturze też mamy proste równoległe i prostopadłe. Moim zdaniem mogą pojawić się też równania okręgu. Dawno ich nie było, a to "szara eminencja matematyki" - wyliczał gość Czwórki.
Sprawdź także:
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Gość: Miłosz Głowacki (autor serwisu "Matematyka z głową")
Data pierwszej emisji: 03.05.2022
Godzina emisji: 12.20
kd