"Taniec - wymijaniec" przechodniów to zbiór reguł, które rządzą ruchem pieszych, poruszających się po ulicach miast. Opisali go badacze na łamach czasopisma "Science". Tłumy osób, zmierzając w różne strony, przypadkowo spotykają się na ulicach, przystankach czy na stadionach i w ten sposób spontanicznie, i prawdopodobnie niecelowo tworzą pasy ruchu. - Działają w tym przypadku podobnie jak cząstki materii w koloidach, czy substancje w niektórych komórkach - tłumaczył dziennikarz Czwórki Mateusz Kulik.
Kiedy przy przejściu dla pieszych, światło w sygnalizacji świetlnej zmieni się na zielone, tłum ludzi, stojących na poboczu ruszy, by przejść na drugą stronę drogi. Pasów ruchu może być więcej bądź mniej - jeden lub kilka - jednak są one ułożone równolegle do siebie. - Naukowcy opracowali więc reguły takiego swoistego tańca przechodniów w różnych innych układach odniesienia, m.in. przedstawili matematyczną analizę tego, jak te pasy ruchu w różnych sytuacjach wyglądają - opowiadał Mateusz Kulik.
Sprawdź także:
Czasami pasy ruchu mogą spontanicznie przybierać kształt pewnych charakterystycznych linii krzywych. - Jeżeli więc dwie grupy ludzi zmierzają jednocześnie do wyjść znajdujących się pod dwóch stronach sali, ich trajektoria marszu przybierze kształt wycinka elipsy - mówił dziennikarz. - Jeżeli jedna grupa kieruje się z dołu do góry pomieszczenia, a druga w tym samym czasie kieruje się do wyjścia z boku sali, to taki pas ruchu przybierze kształt paraboli - wyliczał. - To krzywe należące do rodziny krzywych stożkowych.
02:46 2023_05_08 12_01_53_PR4_Stacja_Nauka ciekawostka.mp3 Na czym polega "taniec wymijaniec" przechodniów na ulicach miast? (Stacja Nauka/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Materiał przygotował: Mateusz Kulik
Data emisji: 08.05.2023
Godzina emisji: 12.40
kd