"Lunaris". Krakowscy studenci zbadają księżycowy pył

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 13:18
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie budują urządzenie służące do badania interakcji wybranych materiałów i powłok z księżycowym pyłem - regolitem. Wynalazek ma znaleźć się na Księżycu już w 2025 roku.
Urządzenie krakowskich studentów poleci w kosmos, by badać pył księżycowy
Urządzenie krakowskich studentów poleci w kosmos, by badać pył księżycowyFoto: Shutterstock/NikoNomad
  • Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie budują specjalny kosmiczny sprzęt.
  • Na czym polega projekt "Lunaris"?
  • Czy wynalazek krakowian zmieni oblicze misji kosmicznych?

Lunaris - na czym polegają badania krakowskich żaków?

Chodzi o umożliwienie wyboru materiałów, które sprawdzą się w księżycowych warunkach i będzie można je wykorzystać w statkach kosmicznych. - Regolit jest elektrostatyczny, więc lubi się przyczepiać do przeróżnych powierzchni. Taki problem pojawił się m.in. podczas misji Apollo, gdzie przyczepiał się do skafandrów astronautów - wyliczała Julia Piekarska z Lunaris. Dlatego studenci pracują nad urządzeniem, które sprawdzi, jakie materiały nie przyczepiają się do regolitu.

Mały sprzęt do ważnych zadań specjalnych

Ma być niewielkie i lekkie. - Wymiary 10 x 10 cm i waga ok. 200 gramów - mówiła Julia Piekarska. - Będzie ono prostokątne, musi mieć różnego rodzaju osłony, które będą je chronić przed wysoką i bardzo niską temperaturą, jaka panuje w przestrzeni kosmicznej. Powinno być też odporne na wibracje powodowane przez start i lądowanie. 

Urządzenie znajdzie się lądowniku, który będzie przewoził wiele eksperymentalnych sprzętów. - Urządzenie będzie wysuwane na powierzchnię Księżyca, tam będą przyczepione materiały. My będziemy potem zbierać dane dotyczące przyczepności tych materiałów do regolitu. To mogą być różnego rodzaju tworzywa sztuczne - tłumaczyła studentka. Misja urządzenia polskich studentów zaplanowana została na 2025 rok.

Posłuchaj
04:29 _PR4_AAC 2023_06_21-12-46-48.mp3 Jak działa urządzenie krakowskich studentów? (Stacja Nauka/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 21.06.2023

Godzina emisji: 12.40

kd

Czytaj także

Matura 2023. Analizujemy tematy z języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 14:50
Za maturzystami egzamin z języka polskiego. W formule 2015 pojawiły się tematy związane z "Panem Tadeuszem" i "Przedwiośniem". Oliwia Krettek pytała maturzystów z XXXIV Liceum Ogólnokształcącego Miguela de Cervantesa o pierwsze wrażenia. Katarzyna Kucharska, z jednego z portali edukacyjnych, zinterpretowała tematy maturalne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matury 2023. Uczniowie po egzaminie pisemnym z matematyki - relacja

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 12:30
Za maturzystami kolejne zmagania - zakończył się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Do egzaminu przystąpiło ponad 270 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. Tuż po egzaminie, reporterka Czwórki Weronika Puszkar, pytała o emocje maturzystów z I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy.
rozwiń zwiń