Jak pracują pszczoły i kto rządzi w ulu?
- Bez owadów zapylających z pewnością nie byłoby na świecie tak wielobarwnie i różnorodnie jak jest dziś - tłumaczyła dr Joanna Gałązka, ekspert Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. - Pszczoły i inne owady zapylające zbierają nektar i pyłki właśnie na kolorowych roślinach, które cieszą nasze oczy, a jednocześnie zapewniają pokarm dla dzikich zwierząt i około 30 procent ludzkości, chodzi przede wszystkim o warzywa i owoce. Nie należy więc umniejszać roli tych owadów - podkreślała gość Czwórki.
05:12 Czwórka nauka pszczoły 20052021.mp3 Jak ważne są pszczoły? Rozmowa z dr Joanną Gałązką (Stacja Nauka/Czwórka)
Czytaj także:
Dramatyczna sytuacja pszczół. Zostało im tylko 20 lat?
Tymczasem działalność człowieka jest czynnikiem, który najbardziej uprzykrza życie owadom zapylającym. - Według mrożącego krew w żyłach raportu ONZ mamy właśnie do czynienia z szóstym wielkim wymieraniem w dziejach Ziemi - mówiła dr Joanna Gałązka. - Ludzie poprzez swoją działalność diametralnie zmieniają wygląd środowiska naturalnego, wypierają nie tylko owady zapylające, ale wszelkie dzikie zwierzęta i rośliny z ich naturalnych ośrodków. Mają one coraz mniej przestrzeni do bytowania i szukania pokarmu i z roku na rok jest ich coraz mniej.
Czytaj także:
Jak podkreślała, pszczoła miodna to nie jest jedyny gatunek w Polsce. - W naszym kraju żyje kilkaset gatunków pszczołowatych, a na świecie jest ich ponad 20 tysięcy - tłumaczyła gość Czwórki. - Warto im pomagać, ale robić to mądrze, czyli zapewnić pokarm w postaci doniczki z odpowiednimi roślinami, czyi kwitnącymi ozdobnymi.
Czy hierarchiczne podziały wśród pszczół mogą być dobrym odzwierciedleniem systemu totalitarnego?
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Maciej Wójcik
Gość: dr Joanna Gałązka (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin)
Data emisji: 20.05.2021
Godzina emisji: 12.15
kd