Egzamin maturalny z języka polskiego w tym roku podzielony był na dwie części. W pierwszej uczniowie musieli rozwiązać arkusz zadań otwartych i zamkniętych, które polegały m.in. na czytaniu ze zrozumieniem, interpretacji wiersza, tworzeniu wypowiedzi i wyciąganiu wniosków na podstawie pracy z załączonymi tekstami. W drugiej części egzaminu zmierzyli się z dłuższą wypowiedzią pisemną, czyli wypracowaniem, i tu wybierać mogli spośród trzech tematów.
Pierwszy nawiązywał do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza: "Czym dla człowieka może być tradycja?", drugi - do "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej: "Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?". Trzecim tematem była interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja życia" Józefa Barana.
- Spodziewałem się tego, że będzie albo "Pan Tadeusz", albo będą "Dziady" - wyliczał maturzysta z IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie. - Poza tym "Czytanie ze zrozumieniem" było dość proste, można się było do tego przygotować, zwłaszcza po przerobieniu kilku arkuszy w domu wcześniej - podkreślał. Jak opowiadał, w rozprawce do wyboru były dwa tematy. - Pierwszego, dotyczącego "Pana Tadeusza", nie wybrałem. Odwołałem się do fragmentu "Nocy i dni" - opowiadał rozmówca Weroniki Puszkar.
Jego koledzy podkreślali, że ta matura "była banalna". - Spodziewałam się "Wesela", którego nie było, ale i tak udało mi się wszystko napisać - mówiła maturzystka z Hoffmanowej. - Za łatwy ten egzamin. Było bardzo przyjemnie, gdy zobaczyłem, tematy stres zniknął całkowicie - podkreślał kolejny z naszych rozmówców. - W trakcie rozwiązywania części testowej już wymyślałem argumenty. Sam wybrałem temat związany z fragmentem "Nocy i dni", o szczęściu w relacjach - wymieniał.
Jak tłumaczyła reporterka Czwórki, uczniowie przyznawali się przede wszystkim, że lektury o której pisali, nawet nie czytali, za to oglądali film. - Sama byłam zaskoczona, ale chodzi oczywiście o "Noce i dnie". Fragment, do którego należało się odwołać, był podany w arkuszu, a jak się okazuje, film w zupełności wystarczył - mówiła reporterka Czwórki.
04:53 _PR4_AAC 2022_05_04-12-11-07.mp3 Matura 2022 - język polski - relacja. Jakie są opinie uczniów? (Stacja Nauka/Czwórka)
08:01 _PR4_AAC 2022_05_04-15-14-19.mp3 Matura 2022 z języka polskiego. Jakie są wrażenia po egzaminie dojrzałości? (Czat Czwórki)
5 maja, w czwartek, polscy abiturienci napiszą egzamin dojrzałości z matematyki na poziomie podstawowym, a 6 maja, w piątek, przystąpią do podstawowego poziomu egzaminu z języka angielskiego. Matura z języka polskiego na poziomie rozszerzonym odbędzie się 10 maja. Według danych CKE w sumie w tym roku szkolnym przystąpi do egzaminu maturalnego około 289 300 absolwentów szkół ponadpodstawowych.
Sprawdź także:
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Materiał: Weronika Puszkar
Data emisji: 04.05.2022
Godzina emisji: 12.14
kd