Niestety, w przeciwieństwie do matematyki czy fizyki, na egzaminie maturalnym z geografii nie mamy do dyspozycji karty wzorów. Tych najważniejszych trzeba nauczyć się więc na pamięć.
- Warto pamiętać o czasie słonecznym, wysokościach górowania słońca. Nie są to zadania trudne, a są dobrze punktowane - podkreśla Marta Narloch, korepetytorka i członkini Koła Naukowego Studentów Geografii Uniwersytetu Warszawskiego. - Dobrze byłoby powtórzyć też mapę świata- najważniejsze państwa. Nie wkuwać wszystkich od nowa, niekoniecznie też trzeba znać stolice - dodaje.
Jak zauważa rozmówczyni Oliwii Krettek, maturzyści największe problemy na egzaminie z geografii mają ze sformułowaniami, które padają w poleceniach. - Trzeba zwracać na to uwagę. Czasem w zadaniu trzeba coś uzasadnić, czasem wyjaśnić, a innym razem opisać zależność - wymienia. - Gdy mamy pytanie: uzasadnij dlaczego na Saharze nie uprawia się bawełny, to odpowiedź: "bo sucho", nie wystarczy. To jest dobra odpowiedź, ale brakuje uzasadnienia. Trzeba opisać jakie czynniki wpływają na uprawę bawełny, czego na Saharze brakuje. Wtedy odpowiedź jest prawidłowa - dodaje.
Marta Narloch zwraca uwagę, że problemem są też porównania obszarów A i B. - Trzeba konkretnie opisać i A, i B. Zawsze napisać, jak jest w jednym, jak i w drugim - podpowiada. - Tu trzeba się kierować wskazówką "jamnik to duży pies, w porównaniu do chihuahua". Ona obrazuje, co należy zrobić. Trzeba tłumaczyć wszystko jak pięcioletniemu dziecku. Takie są realia oceniania. Uczniowie piszą poprawne odpowiedzi, merytoryczne, ale tu trzeba dopasować się do arkusza odpowiedzi. Bez uzasadnienie odpowiedź "nie przejdzie", będzie odpowiedzią niepełną - dodaje.
04:33 czwórka stacja nauka 02.05.2022.mp3 Jak zdawać geografię na maturze, jakich błędów nie popełnić? (Stacja Nauka/Czwórka)
Przykładowym maturalnym zadaniem z geografii może być następujące: na podstawie mapy temperatury wód powierzchniowych oceanu światowego i mapy, na której zaznaczone mamy cyklony, trzeba rozwiązać zadanie: podaj czynnik, który uniemożliwia tworzenie się międzyzwrotnikowych cyklonów tropikalnych wybrzeży Peru i Angoli. - Na mapie trasy przemieszczania się cyklonów zaznaczone są strzałkami. Musimy zwrócić uwagę na słowo kluczowe w tym zadaniu czyli "uniemożliwia", czyli tam cyklonów nie ma - zwraca uwagę rozmówczyni Czwórki. - Patrzymy więc na zależności na mapach: gdzie tworzą się cyklony, patrzymy na temperatury wód powierzchniowych. Tam, gdzie są cyklony na mapie temperaturowej widnieje czerwony kolor, czyli temperatura osiąga 26 stopni C. To warunek konieczny do wystąpienia cyklonów. Można wydedukować to z mapy - wyjaśnia. - Przy Peru i Angoli temperatura wody to kolor zielony, czyli 15-19 stopni C - dodaje.
Przeczytaj: Matura z Czwórką. Polski, matematyka, historia - podpowiadamy, co powinieneś wiedzieć
Marta Narloch zwraca też uwagę, że Peru i Angola leżą po zachodniej stronie kontynentu, a cyklony zawsze przemieszczają się ze wschodu na zachód i uderzają we wschodnie krańce kontynentów.
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Ada Janiszewska
Materiał: Oliwia Krettek
Data emisji: 02.05.2022
Godzina emisji: 12.34
pj