Sprawdź się w konkursie dla informatyków. "Mamy świetnych specjalistów w tej dziedzinie"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 11:47
- Ta nagroda promuje polskich badaczy i ich dokonania oraz osiągnięcia w dziedzinie informatyki - zaznaczał Piotr Sankowski, lider grupy badawczej, który zwyciężył w pierwszej odsłonie Konkursu im. Witolda Lipskiego. 
Praca w branży IT w praktyce. Jakie zagrożenia i jakie momenty radości i satysfakcji się z tym wiążą?
Praca w branży IT w praktyce. Jakie zagrożenia i jakie momenty radości i satysfakcji się z tym wiążą?Foto: Shutterstock/Roman Samborskyi

Do końca marca przyjmowane będą wnioski do tegorocznej, 19. już odsłony Konkursu im. Witolda Lipskiego - nagrody dla młodych, utalentowanych informatyków. Przyznawana jest ona za wybitne osiągnięcia naukowe w dwóch kategoriach: teoretyczne aspekty informatyki i zastosowania informatyki. Jak tłumaczył Piotr Sankowski, lider grupy badawczej i CEO w Ideas NCBR, informatyka to jeden z najchętniej wybieranych dziś kierunków studiów. Absolwenci mają do wyboru wciąż sporo ofert pracy. Patron konkursu miał w tej dziedzinie olbrzymie zasługi i był uczonym o bardzo szerokich zainteresowaniach badawczych. 

- Witold Lipski był informatykiem, choć wówczas określenie to dopiero powstawało. Informatyką zajmowali się matematycy, fizycy, ale on był jednym z pierwszych polskich naukowców dostrzeżonych na świecie. Zajmował się relacyjnymi bazami danych i zawartą w nich niepełną informacją. Pracował m.in. na uniwersytetach we Francji i Stanach Zjednoczonych - tłumaczył gość Czwórki. - Jego badania, dotyczące m.in. baz danych, algorytmów i kombinatoryki, były z jednej strony niezwykle interdyscyplinarne, głębokie od strony teoretycznej i technicznej, ale także miały szerokie zastosowanie - podkreślał.

Posłuchaj
10:54 konkurs lipskiego_PR4_AAC 2023_03_16-12-18-40.mp3 Piotr Sankowski o polskim rynku informatycznym i konkursie dla pracowników tej branży (Stacja Nauka/Czwórka) 

Gość Czwórki w 2005 roku został pierwszym laureatem konkursu im. Witolda Lipskiego. Jak wspominał, by wygrać, należy  pokazać własne publikacje i zaprezentować je z jak najciekawszej strony. Warto też być związanym zawodowo z Polską i pracować na rodzimym rynku. - By wystartować, należy złożyć aplikację - w tym życiorys naukowy, listę publikacji, bądź wdrożonych systemów - do organizatorów, czyli Fundacji Kościuszkowskiej. Nagrodę przewidziano dla badaczy do 35. roku życia. Warto pokazać, że mamy osiągnięcia. Mniej istotne jest to, gdzie zostały opublikowane nasze prace, cenna jest ich merytoryka - zaznaczał Piotr Sankowski. - W historii konkursu były przypadki, gdy zwycięskie laury otrzymywał jednak człowiek bez doktoratu, dzięki m.in. pracy magisterskiej. 

Sprawdź także:

 - Jeśli prowadzimy badania i prace wdrożeniowe na wysokim poziomie, to z pewnością publikujemy swoje prace, zawierające analizy czy treść naszych dokonań, testów i eksperymentów - mówił Piotr Sankowski. W ubiegłym roku przyznano trzy nagrody. - Nagrody otrzymali badacze, z których jeden zajmuje się fragmentem sztucznej inteligencji, odpowiedzialnym za rozpoznawanie, drugim laureatem był badacz, zajmujący się technicznymi aspektami na pograniczu obliczeń kwantowych i głębokich sieci neuronowych. Trzeci z nich zajmował się roztrzygalnością problemów decyzyjnych. Mamy w Polsce osoby, które publikują świetne prace m.in. na temat Czatu GPT - wyliczał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Piotr Sankowski 

Data emisji: 16.03.2023

Godzina emisji: 12.28

kd

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drogowskazy Kariery - pomogą w wyborze ścieżki zawodowej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 17:15
Dla młodych ludzi wybór zawodu nie jest prostą sprawą, dlatego z pomocą przychodzą Drogowskazy Kariery. - To projekt, który wspiera studentów w podejmowaniu jednej z najważniejszych decyzji w swoim życiu - mówią w Czwórce Anna Pydyńska i Franciszek Gurba, współorganizatorzy wydarzenia.
rozwiń zwiń