Ubóstwo to wykluczenie. Jak mu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 17:49
17 października to Światowy Dzień Walki z Ubóstwem. Wśród krajów Europy wschodniej Polska jest jednym z najszybciej bogacących się krajów, jednak z badań wynika, że w skrajnym ubóstwie żyje u nas prawie 3 mln obywateli.
Audio
  • Jak zapobiegać ubóstwu? (Czat Czwórki/Czwórka)
Ubóstwo niszczy, a jego konsekwencje odczuwalne są w całym społeczeństwie
Ubóstwo niszczy, a jego konsekwencje odczuwalne są w całym społeczeństwie Foto: pixabay.com/Unsplash/domena publiczna

Najwięcej ubóstwa jest w grupach objętych bezrobociem, rodzinach wielodzietnych oraz wśród osób niepełnosprawnych. Zaproszony przez Czwórkę ekspert, dr Paweł Kubicki twierdzi, że "podstawą w walce z biedą jest znalezienie pracy oraz korzystanie ze świadczeń, które jej towarzyszą". - Z drugiej strony - jak dodaje Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych - w Polsce ubóstwo ma charakter strukturalny i wiąże się z obszarem, w którym mieszkamy.

Dominik Owczarek i dr Paweł Kubicki Wielu osobom z młodego pokolenia ubóstwo grozi w przyszłości.

W "Czacie Czwórki" zastanawialiśmy się jakie są oblicza ubóstwa w XXI wieku oraz czy na poprawę sytuacji wielu Polaków mogą wpłynąć rządowe programy "500+" i "Mieszkanie+". Zaproszeni eksperci twierdzą, że "w Polsce, istnieje problem systemowy, który powoduje, iż wielu osobom z młodego pokolenia ubóstwo grozi w przyszłości".

Na czym on polega? Oraz czy ubóstwo jest dziedziczne i jakich form pomocy udzielać ubogim? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w nagraniu "Czatu Czwórki".

W audycji odwiedziliśmy także instytucje, od wielu lat zajmujące się pomocą najuboższym.  

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Michał Piwowarek

Goście: Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), dr Paweł Kubicki (Instytut Gospodarstwa Społecznego SGH)

Data emisji: 17.10.2016

Godzina emisji: 15.08

jsz/kd

    


Czytaj także

Gdzie znajdziesz pracę po zawodówce?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 15:50
Eksperci rynku zatrudnienia przez ostatnie lata twierdzili, że kluczem do sukcesu na rynku zawodowym nie jest ukończenie studiów lecz zawód. Jak się okazuje osoby po zawodówkach też nie mają pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawa da się lubić". Czy aby na pewno?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 18:34
Istnieje mnóstwo obiegowych stereotypów na temat Warszawy i jej mieszkańców - jeden z nich czyni ze stolicy enklawę dobrobytu. - Wyższe zarobki, niższe bezrobocie i lepsza jakość życia mogą powodować dysonanse - twierdzi profesor Marek Bryx ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń