Ocieplenie klimatu? "Bywały już takie zmiany"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 17:50
Sceptycy klimatyczni nie ufają teorii globalnego wzrostu temperatur. Czy ocieplenie klimatu to mistyfikacja?
Audio
  • Ocieplenie klimatu - fakty i mity (Czat Czwórki/Czwórka)
Niektórzy sceptycy zmian klimatu negują istnienie efektu cieplarnianego. Tymczasem to dzięki niemu nasza planeta nadaje się do zamieszkania - przekonują naukowcy (zdj. ilustracyjne)
Niektórzy sceptycy zmian klimatu negują istnienie efektu cieplarnianego. Tymczasem to dzięki niemu nasza planeta nadaje się do zamieszkania - przekonują naukowcy (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/unsplash/dom. publiczna

- Globalne ocieplenie jest i może przynieść bardzo złe konsekwencje. A my jesteśmy za to odpowiedzialni - przekonuje prof. Szymon Malinowski.

Czytaj także
ryba 1200.jpg
W trosce o środowisko. Jaką rybę wybrać na obiad?

Z takim stanowiskiem nie zgadza się. - Od dłuższego czasu badam historię Ziemi i wiem, że zmiany klimatu następowały w przeszłości dość regularnie. A mówienie, że dziś jest tak ciepło, jak jeszcze nigdy nie było, jest nieprawdą - tłumaczy prof. Leszek Marks i dodaje, że problem nie polega na tym, czy klimat jest cieplejszy czy zminiejszy, ale jaka jest tego przyczyna.

Prof. Zbigniew Karaczun podkreśla zaś, że nie ma wątpliwości co do tego, że działalność człowieka zmienia klimat i tłumaczy, na jakich obszarach się to odbywa.

W audycji zastanawiamy się m.in. nad tym czyim interesom miałyby służyć koncepcje wpływu człowieka na ocieplenie i co zaprzestanie walki ze zmianami klimatycznymi może oznaczać dla reszty świata.

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: prof. Szymon Malinowski (Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Zbigniew Karaczun (Koalicja Klimatyczna), prof. Leszak Marks (Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 20.01.2017

Godzina emisji: 15.07

kul/mp

Czytaj także

"Foliówki" są passé. Jak z nich zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2016 18:17
Z "foliówek" całkowicie zrezygnować raczej się nie da, ale z całą pewnością, aby chronić środowisko należy zasadniczo ograniczyć ich zużycie. Taka właśnie intencja prześwieca Resortowi Środowiska przy planowaniu wzrostu opłat za plastikowe torby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego w Polsce recykling nie działa?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 17:33
Wiele gmin od nowego roku zamierza podnieść opłaty za wywóz odpadów. Czy zapłacimy więcej za wywóz śmieci, bo ich nie segregujemy?
rozwiń zwiń