Elektroodpady. Jak właściwie je recyklingować?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 19:00
W Unii Europejskiej zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanowi coraz większy problem. - To wynika trochę z naszej natury chomikowania, czasami trudno nam się rozstać z rzeczami, które mają dla nas sentymentalną wartość - mówi Maria Andrzejewska z UNEP/GRID-Warszawa. - Jednak powinniśmy oddawać w miejsce utylizacji cały sprzęt. Sprawdzamy, dlaczego jest to tak ważne. 
Mały  sprzęt elektroniczny najlepiej oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)
Mały sprzęt elektroniczny najlepiej oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)Foto: shutterstock/Mitand73

Elektroodpady to nie tylko lodówki, telewizory i pralki. To również ten mniejszy sprzęt, taki jak telefony komórkowe, pendrive'y, elektryczne szczoteczki do zębów, tostery czy stare aparaty fotograficzne. Takie przedmioty wyrzucane są w niewłaściwy sposób - do odpadów mieszanych. Szacuje się, że w Europie co roku do koszy trafia do 1,4 kg e-odpadów na jednego mieszkańca.

- Jest to jedno z najgorszych rozwiązań. Wrzucając takie sprzęty do odpadów zmieszanych, nie dość, że tracimy cenne surowce, to jeszcze mogą one trafiać na wysypiska - tłumaczy specjalistka. - Tam ich trujące składniki mogą przenikać do gleby.

Takich sprzętów może się zebrać cała masa. Kolejne telefony zalegające w szufladzie, stare aparaty fotograficzne i nieużywane pomniejsze sprzęty elektroniczne można znaleźć w każdym domu. Jednak nie jest to dla nich najlepsze miejsce.

Gdy zebrało nam się trochę sprzętów niewielkich gabarytów, najlepiej zeskładować je razem i zanieść w miejsce, które jest do tego przeznaczone. Najlepiej udać się do PSZOK-u. To znajdujący się w każdej gminie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - wyjaśnia gość audycji. - Tam są odpowiednie kontenery, a pozostawiony sprzęt zostanie właściwie skierowany do przetworzenia i odzyskania surowców.

Można też korzystać ze zbiórek organizowanych przez organizacje odzysku. Dysponują specjalistycznym sprzętem do zbierania odpadów, a zbiórki organizowane są w szkołach i innych placówkach.  


Zobacz także:

Należy pamiętać, że elektroodpady są niebezpieczne dla środowiska. - Występuje w nich dużo toksycznych substancji, które przy nieodpowiednim przetworzeniu mogą się uwalniać - tłumaczy Maria Andrzejewska. - W takich urządzeniach są także różnego rodzaju elementy, które są bardzo wartościowe. Metale i metale ziem rzadkich - to są najcenniejsze rzeczy, które mogą zostać ponownie wykorzystane.

Specjalistka zwraca uwagę na wyczerpujące się zasoby, a także na spowodowane różnego rodzaju kryzysami światowymi przerwy w łańcuchach dostaw. To sprawia, że wartość surowców z odzysku jest jeszcze wyższa. - Kończą się zasoby naturalne takich cennych metali, jak złoto, platyna i miedź. Są one mocno ograniczone - wyjaśnia gość Czwórki. - Tym bardziej ich odzyskiwanie jest tak ważne i dlatego mocno apelujemy, żeby oddawać elektrośmieci.


Posłuchaj
14:11 Czwórka/Czat Czwórki - elektrośmieci 24.10.2022.mp3 Maria Andrzejewska, Dyrektor Generaln UNEP/GRID o recyklingu elektrośmieci (Czat Czwórki/Czwórka)

 

W Europie Polska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o zbieranie elektroodpadów. Według rozmówczyni Piotra Firana osiągamy zwrot nawet do 70 procent, gdy średnia w Europie wynosi 46 procent. Jednak w dalszym ciągu w skali globalnej jest wiele do zrobienia. Na świecie tylko 18 procent elektroodpadów ulega przetworzeniu.

- Robiąc przegląd sprzętów nieużywanych i przekazując je w odpowiednie miejsce utylizacji, mamy wpływ na budowanie Gospodarki w Obiegu Zamkniętym - zauważa Maria Andrzejewska. - W GOZ-ie mówimy także o naprawianiu i o ponownym wykorzystaniu sprzętów. Jest to bardzo szerokie pojęcie, a GOZ jest nie tylko odpowiedzią na kwestie niedoboru surowców, ale także odpowiedzią na wyzwania klimatyczne. 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maria Andrzejewska (Dyrektor Generalna UNEP/GRID-Warszawa)

Data emisji: 24.10.2022

Godzina emisji: 15.20

aw/kor

Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń