Pierwsze Mieszkanie - jak ma działać program pomocowy?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 22:20
Uzyskanie kredytu hipotecznego nie należy dzisiaj do najłatwiejszych. Żeby się o niego starać musimy mieć dużo większy wkład i wyższe zarobki niż jeszcze rok temu. Być może problem rozwiąże rządowy program Pierwsze Mieszkanie. Sprawdzamy jak ma działać.
Program Pierwsze mieszkanie ma pomóc młodym w zakupie pierwszej nieruchomości
Program "Pierwsze mieszkanie" ma pomóc młodym w zakupie pierwszej nieruchomości Foto: shutterstock/ PIXEL to the PEOPLE

- Program Pierwsze Mieszkanie, nie jest jeszcze wdrożony i głosowany. Jest na etapie konsultacji. Z informacji, które ogłosiło Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wiemy, że miałby polegać na tanim kredycie mieszkaniowym, opartym o stałą stopę procentową 2 procent - tłumaczy Bartłomiej Baranowski, analityk serwisu Domiporta. - Do tego mają być dopłaty do kredytu przez 10 lat. Jest to bardzo atrakcyjna oferta, dla tych, którzy chcieliby wziąć ten kredyt.


Dla kogo program?

Program dostępny ma być dla określonej grupy społecznej. Obowiązywać będzie dla osób, do 45 roku życia, dla których będzie to pierwsze mieszkanie i które dotychczas nie były właścicielami żadnej nieruchomości. Warunkiem jest też, że nie były współwłaścicielami mieszkania.

Żeby skorzystać z programu, potrzebna jest oczywiście zdolność kredytowa. A z tym w ostatnich latach nie było najlepiej. - Jak zapowiada minister Waldemar Buda, program ma ruszyć w lipcu tego roku. Wówczas sytuacja na rynku kredytów hipotecznych może wyglądać lepiej niż obecnie - zauważa gość Czwórki. - Według większości ekonomistów, inflacja będzie niższa niż teraz. Dodatkowo, jeżeli, zgodnie z zapowiedziami, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zmniejszy rygorystyczne wymagania, co do przyznawania kredytów, to zdolność kredytowa Polaków może rosnąć. Wtedy program będzie miał duży sens.

Zobacz także: 


Dwa filary programu

Maksymalna wysokość kredytu na lokale zakupione na rynku pierwotnym i wtórnym, dla singli ma wynosić 500 tys. zł. Małżeństwa lub rodzice, z co najmniej jednym dzieckiem, mogą ubiegać się o 600 tys. zł. kredytu.

Program składa się z dwóch filarów. - Pierwszy to jest tani i bezpieczny kredyt 2 procent, i drugi filar to konto oszczędnościowe. Porównałbym je do PRL-owskiej "Książeczki Mieszkaniowej" - wyjaśnia Bartłomiej Baranowski. - Na konto odkładamy miesięcznie określoną kwotę, co jakiś czas od państwa mamy otrzymywać bonus za systematyczne oszczędzanie. Oszczędności mają być nieoprocentowane. Warunek jest taki, że można je będzie wydać tylko na cele mieszkaniowe. 


Posłuchaj
12:58 Czwórka/Czat Czwórki - program "Pierwsze mieszkanie" 04.01. 2023.mp3 Bartłomiej Baranowski, analityk serwisu Domiporta o programie "Pierwsze Mieszkanie" (Czwórka/Czat Czwórki)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Bartłomiej Baranowski (analityk serwisu Domiporta)

Data emisji: 04.01.2023

Godzina emisji: 15.15

aw

Czytaj także

Psychologiczne konsekwencje wzięcia kredytu

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 07:14
Jakie są psychologiczne konsekwencje wzięcia kredytu i w jaki sposób swoim domowym budżetem zarządzają ludzie, którzy mają kredyty?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszkanie bezczynszowe. Co trzeba o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 21:30
Rynek nieruchomości zmieniał się diametralnie przez ostatnie lata. Trudno było przewidzieć co tak naprawdę będzie jutro. Raty kredytów jak i wszelkie opłaty rosły w szybkim tempie. Rosną zresztą do dziś. Dla niektórych atrakcyjnym rozwiązaniem był zakup mieszkania bezczynszowego. Sprawdzamy z czym to się wiąże.
rozwiń zwiń