Krwi nie można wyprodukować, nie ma dla niej zamienników. Jednak, żeby stać się krwiodawcą, trzeba spełnić kilka warunków.
- Pierwszy z nich to ukończone 18 lat, ale też nie można mieć więcej niż 65 - mówi Arkadiusz Cegliński, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar serca". - Zdarzają się bardzo rzadkie przypadki, że krew może oddać młodsza osoba, która przyjdzie ze swym rodzicem. To jednak bardzo indywidualne sytuacje, rozpatrywane bardzo uważnie, zwykle wtedy, gdy ktoś z rodziny młodego krwiodawcy potrzebuje pomocy - dodaje.
Każdy z krwiodawców, za każdym razem przed oddaniem krwi, wypełnia szczegółową ankietę, w której informuje o przebytych chorobach, stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, diecie czy nawet wycieczkach zagranicznych odbytych w ostatnim czasie.
- Są kwestie, które nas też dyskwalifikują np. niedawno wykonane tatuaże czy przekłucia. Wtedy musimy odczekać 6 miesięcy, by oddać krew - wyjaśnia Laura Włodarska, wolontariuszka Klubu. - Ważna też jest nasza waga. Nie możemy ważyć mniej niż 50 kg. Kobiety nie powinny być w czasie miesiączki. Jeśli w ostatnim czasie przeszliśmy jakąś chorobę, grypę, przeziębienie i braliśmy leki czy antybiotyki, to możliwość oddania krwi powinniśmy skonsultować z lekarzem - podkreśla. - To może być nasz lekarz z Krwiobusa - dodaje Arkadiusz Cegliński.
13:11 czwórka czat czwórki 13.02.2023.mp3 Jak rozpocząć przygodę z krwiodawstwem? (Czat Czwórki/Czwórka)
Niektórzy boją się igieł, pobierania krwi, szczepień, zastrzyków. - W takich wypadkach polecam spojrzeć na to ze strony biorcy - mówi gość Piotra Firana. - Trzeba pamiętać, że biorca potrzebuje tego daru, by dojść do zdrowia. Myślę, że chęć pomocy powinna przeważyć. Ukłucie trwa krótką chwilę, a samo oddanie krwi około 3-5 minut, nie dłużej niż 12. Od każdego dawcy pobierane jest 450 ml krwi - dodaje.
Chcąc pomóc, oddając krew, nie musimy znać swojej grupy krwi ani innych jej parametrów. To wszystko zostanie oznaczone w laboratorium.
Po oddaniu krwi czekają na krwiodawców także bonusy, krótko- i długoterminowe. - Już tego samego dnia otrzymujemy czekolady za nasz dar - mówi krwiodawca. - Także zwolnienie z pracy lub uczelni na dany dzień i dzień następny - dodaje Laura Włodarska.
Po oddaniu 15 litrów krwi kobiety mogą liczyć na darmową komunikację miejską w Warszawie, mężczyźni po 18 litrach. Każdy krwiodawca po 20 litrach oddanej krwi otrzymuje pamiątkowy medal Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Można liczyć na wcześniejsze miejsce w kolejce do lekarza. Są także odznaczenia z Polskiego Czerwonego Krzyża.
Pomoc z pokolenia na pokolenie
Klub Honorowych Dawców Krwi to nie tylko krew i igły. Krwiodawcom przyświeca misja niesienia pomocy. Laura Włodarska przyznaje, że jest w klubie, odkąd pamięta, bo jej rodzice do niego należą. - Dla mnie to coś normalnego. Oczywiste było, że gdy skończę 18 lat, to ja też będę pomagać - mówi. - W Klubie nauczyłam się, że ważny jest sam fakt niesienia pomocy, że nie chodzi o mnie, choć mam satysfakcję, że ktoś dzięki mnie może wyzdrowieć - dodaje.
Członkowie klubu spotykają się nie tylko na fotelach dawców. Można powiedzieć, że to prężna organizacja, która w listopadzie 2021 obchodziła 45-lecie. - Klub to też planowanie akcji, zamawianie ambulansów, wybór lokalizacji, kontakt z firmami, kościołami, pod którymi chcemy postawić Krwiobusa - wymieniają krwiodawcy. - To wszystko musi być zaplanowane. Musimy mieć pozwolenia. Ale organizujemy też czas wolny klubowiczów. Chodzimy do Kampinosu, gdzie spotykamy się na Polanie Honorowych Dawców Krwi, organizujemy ogniska, rajdy, budujemy społeczność - dodają.
Niezwykle ważne dla starszych krwiodawców jest przekazywanie idei pomocy młodszym, swoim dzieciom. W Klubie "Dar serca" wielu mówi o zdjęciu siedmioletniej Laury Włodarskiej, która towarzyszy swemu tacie w trakcie oddawania krwi, i późniejszym, gdy pełnoletnia Laura siedzi na fotelu obok ojca i razem dzielą się tym cennym darem.
***
Polskie Radio włącza się w akcję oddawania krwi i zachęca wszystkich do dzielenia się tym cennym darem. Walentynkowa Akcja organizowana jest we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar Serca". We wtorek, 14 lutego, w godz. 10.00 – 15.00 każdy nowy oraz przyszły krwiodawca może zgłosić się do mobilnego krwiobusu na terenie siedziby Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie.
***
Tytuł audycji: Czat Czwórki
Prowadzi: Piotr Firan
Goście: Arkadiusz Cegliński (Klub HDK PCK "Dar Serca"), Laura Włodarska (wolontariuszka)
Data emisji: 13.02.2023
Godzina emisji: 15.17
pj