Kwalifikacja wojskowa. Sprawdź, kto dostanie wezwanie w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 17:00
Blisko 230 tysięcy osób będzie musiało stawić się przed komisją wojskową. Właśnie ruszyła kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 21 lipca 2023 roku. 
Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, potrwa do lipca
Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, potrwa do lipcaFoto: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji/Facebook.com

- Kwalifikacja wojskowa odbywa się corocznie od 2010 roku, ale w pandemii miała ograniczony charakter i nie objęła wszystkich przewidzianych osób. - Teraz przyszedł czas, żeby nadrobić zaległości - przyznaje Justyna Balik, rzecznika Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. - Jednak rocznikiem podstawowym są młodzi mężczyźni urodzeni w 2004 roku. To oni są głównym celem kwalifikacji. Ale obowiązkowi podlegają nie tylko 19-latkowie. Dotyczy on także mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadają jeszcze określonej zdolności do służby wojskowej. - Wezwania dostaną również osoby, które w latach 2021 i 2022  zostały uznane za czasowo niezdolne do pełnienia służby ze względu na stan zdrowia - wyjaśnia gość Czwórki.

Przed komisją muszą stawić się też kobiety urodzone w latach 1999-2004, które mają kwalifikacje przydatne do pełnienia służby wojskowej lub nadal kształcą się w celu uzyskania tych kwalifikacji - na przykład na kierunkach weterynaryjnych, lotniczych i pielęgniarskich. - To stosunkowo mała grupa tzw. "białego personelu": lekarek, radiologów, psychologów - wymienia rozmówczyni Piotra Firana.

Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wezwane będą przez wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) za pomocą wezwań, które należy doręczyć co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa. Kwalifikację prowadzić będzie 390 powiatowych komisji lekarskich.

Posłuchaj
14:40 CZWÓRKA Czat Czworki - wojsko 25.04.2023.mp3 Kto będzie musiał stawić się przed komisją wojskową? (Czat Czwórki/Czwórka)

- Na komisję trzeba zabrać ze sobą dowód tożsamości, bo to jest podstawowy dokument. Przydatne będą też zaświadczenia o posiadanych kwalifikacjach: prawo jazdy lub dyplom ukończenia szkoły oraz dokumentacja medyczna, jeśli taką posiadamy - mówi Justyna Balik. - Sam przebieg kwalifikacji nie jest skomplikowany. To podstawowe badanie medyczne oraz - po raz pierwszy w tym roku - badanie psychologiczne. 

Zobacz też:


Uchylenie się od stawiennictwa na komisji może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję. - Jeśli zdarzy się tak, że termin kwalifikacji zbiegnie się z terminem matury, należy poinformować o tym organ, który wystawił nam wezwanie. Najlepiej zrobić to tak wcześnie, jak będzie to możliwe. Najpóźniej zaś w dniu, w którym trzeba stawić się przed komisją - dodaje rzecznika Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Justyna Balik (rzecznika Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji)

Data emisji: 25.04.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Jak działają międzynarodowe organy sądownicze?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 17:50
Oba mają siedzibę w tym samym holenderskim mieście - w Hadze - jednak zakres ich jurysdykcji jest różny. Jakie funkcje pełnią: Trybunał Sprawiedliwości i Międzynarodowy Trybunał Karny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczeństwo. Czy wiemy, jak wzmocnić odporność społeczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2023 20:15
Czasy pokoju skutecznie uśpiły wszelkiego rodzaju działania edukacyjne, a także proces rozbudowy i konserwacji istniejącej infrastruktury. Wojna na Ukrainie sprawiła, że wróciliśmy do myślenia o bezpieczeństwie. - Ważna jest wiedza, jak się zachować w sytuacjach zagrożenia - podkreśla w Czwórce dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Tu istotna jest edukacja.
rozwiń zwiń