Opis |
15.00 - 16.00
Temat z gościem: Czy zajęcia ze strzelania powinny wrócić do szkół?
Od początku wojny na Ukrainie wzrosło zainteresowanie obronnością. Portalom poświęconym bezpieczeństwu i survivalowi przybyło czytelników, wzmożony ruch zaobserwowano także na strzelnicach. Są kraje, jak Szwajcaria, gdzie obywatele mają obowiązek szkolić się ze strzelania. Tę umiejętność traktuje się jak wiele innych, które warto zdobyć. Polscy uczniowie oswajani byli z bronią w czasach, kiedy jednym z przedmiotów było przysposobienie obronne. Od nowego roku szkolnego do szkół mogą wrócić zajęcia ze strzelania. Jeszcze w maju do konsultacji społecznych trafić ma projekt resortu edukacji, zmieniający podstawę programową resortu edukacji dla bezpieczeństwa.
Goście:
- pułkownik Waldemar Krzyżanowski, Centrum Rekrutacji Ministerstwa Obrony Narodowej
- dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczna, Uniwersytet SWPS
Materiał: Jędrzej Rosiewicz
Sonda: Czy chciałbyś nauczyć się strzelać?
16.00 - 17.00
Materiał, spotkanie z ciekawym człowiekiem: Weronika Puszkar
Orientuj się!
O wyborze takich studiów na pewno nie decyduje przypadek. Studenci orientalistyki to osoby, które pokochały bliższy i dalszy wschód. Uczą się egzotycznych dla nas języków, wnikają w tradycję i kulturę, wyjeżdżają na wymiany zagraniczne, ale i na co dzień, w Polsce, starają się realizować swoją pasję. Przygotowują wschodnie potrawy, słuchają muzyki, oglądają koreańskie dramy i anime, albo zaczytują się w mandze.
Materiał: Szymon Majchrzak
Z czego jesteś w stanie zrezygnować?
Wojna w Ukrainie i pandemia spowodowały, że koszty życia w każdym zakątku Europy wystrzeliły. Wyższe rachunki powodują, że nasze życie się zmienia, ale na czym staramy się oszczędzać? Z czego jest nam najłatwiej zrezygnować?
16.45
Popołudniowy przegląd sportowy |