Rondo w USA zaskoczyło kierowców. Zobacz nagranie z drona
Poruszanie się po rondzie wydaje się banalnie proste. Patrząc jednak na to, jak niektórzy kierowcy się na nim zachowują, pojawiają się wątpliwości. O ile jednopasmowe z trzema zjazdami większości z nas nie sprawi problemu, sytuacja komplikuje się, gdy pasów jest więcej, a kierowcy stosują technikę "jazdy dowolnej".
– W naszym kraju nie ma oficjalnego podziału rond na rodzaje. Dlaczego tak jest? Otóż rondo w polskich przepisach nie istnieje. – wyjaśnia Mariusz Zmysłowski z autokult.pl.
00:40 Rozrusznik 1 .mp3 Jak sklasyfikować ronda w Polsce? (PRK/Rozrusznik)
Na egzaminie na prawo jazdy wielu przyszłych kierowców drży z przerażenia, gdy trzeba przejechać przez skomplikowane rondo (trudniejsze wydaje się jedynie parkowanie równoległe). Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być kilka. Najważniejszym z nich jest obawa o prawidłowe użycie kierunkowskazów. Podczas codziennej jazdy rzadko widzimy, aby inny uczestnicy ruchu drogowego poprawnie korzystali z "migaczy".
– Wjeżdżając na rondo, nie mamy obowiązku sygnalizować tego za pomocą kierunkowskazu – wyjaśnia Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.
00:48 Rozrusznik 2.mp3 Jakie są zasady poruszania się po rondzie? (PRK/Rozrusznik)
Jak pokazują policyjne statystyki, każdego dnia w Polsce dochodzi do prawie 50 kolizji i stłuczek na skrzyżowaniach okrężnych.
Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa i stosujcie się do obowiązujących przepisów. To naprawdę zmniejszy prawdopodobieństwo udziału w kolizji!
Na koniec: niezależnie od tego, jak bardzo Wam się spieszy, starajcie się pokonać rondo w bardziej cywilizowany sposób, niż kierowca z poniższego wideo.
kw
CZYTAJ TAKŻE: