Europejski Tydzień Mobilności - postaw na komunikację publiczną i rower

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 10:45
Rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności, którego celem jest promowanie zrównoważonej mobilności, zachęcenie do korzystania z rowerów, komunikacji publicznej czy mikromobilności. Tydzień zakończy się Dniem Bez Samochodu - organizatorzy akcji liczą, że większość aut osobowych tego dnia nie wyjedzie na ulice.
Rowerem do pracy. Dlaczego warto rozważyć dojazd na dwóch kółkach?
Rowerem do pracy. Dlaczego warto rozważyć dojazd na dwóch kółkach? Foto: Shutterstock

Europejski Tydzień Mobilności to czas pełen wyzwań i licznych atrakcji. - To święto mobilności w całej Unii Europejskiej, w całej Europie i nie tylko. Oprócz państw europejskich biorą w nim udział nieco egzotyczne kraje, takie jak Japonia, Uzbekistan czasem też państwa Ameryki Południowej - zdradza Adrian Mazur, dyrektor Departamentu Transportu Ministerstwa Infrastruktury. - Celem tej kampanii jest promowanie zrównoważonej mobilności. Ta zrównoważona mobilność, na naszym poziomie - użytkownika, to przede wszystkim: wykorzystywanie transportu publicznego, rowerowego, pieszego, mikromobilności, każdej formy przemieszczania się, która nie jest mobilnością indywidualną, czyli samochodem - wyjaśnia. 

Hasłem tegorocznego Europejskiego Tygodnia Mobilności jest "Lepsze połączenia - lepiej skomunikowani mieszkańcy oraz miejsca". - Tę kampanię i to hasło kierujemy przede wszystkim do władz lokalnych, władz gmin i powiatów. Chcemy je zachęcić do tego, by pokazywały mieszkańcom, każdemu z nas, jaki jest najbardziej efektywny, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska sposób przemieszczania się - podkreśla gość Czwórki. 

W programie wydarzenia znajdziemy szereg przeróżnych aktywności. Wśród nich nie zabraknie zamykania ulic dla ruchu samochodowego, poszerzania pasów ruchu czy ścieżek rowerowych, budowy infrastruktury dla pieszych, budowy ułatwień, jak wynoszenie przejść dla pieszych, doświetlania ich. - Te ułatwienia będą wpływać na wszystkich, chcemy chronić niechronionych uczestników ruchu drogowego - podkreśla dyrektor Departamentu Transportu Ministerstwa Infrastruktury. - W programie Tygodnia są też liczne happeningi, konkursy i spotkania dla młodzieży, rajdy rowerowe, ale też działania, które przynoszą trwałe skutki jak np. wydzielanie obszarów bez ruchu samochodowego tzw. woonerfy, które od lat są bardzo popularne - dodaje. 


Posłuchaj
06:47 czwórka top 15.09.2022.mp3 Czym jest Europejski Tydzień Mobilności - jaki cel ma ta kampania? (TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem/Czwórka)

 


Polska jest jednym z liderów, jeśli chodzi o aktywności podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności. Od kilku lat jesteśmy pod tym względem w pierwszej czwórce państw. 

Posłuchaj także:

- Ten wachlarz proponowanych wydarzeń jest bardzo szeroki, ale tożsamy dla wszystkich państw - podkreśla gość Mateusza Kulika. - Aktywności proponowane w Polsce są podobne do tych w Portugalii, Niemczech czy Hiszpanii. Zazwyczaj koncentrują się wokół transportu rowerowego, pieszego, ograniczania motoryzacji indywidualnej - dodaje. 

Dzień bez samochodu

Europejski Tydzień Mobilności zostanie zwieńczony wyjątkowym dniem: Dniem bez samochodu. - To święto swoimi korzeniami sięga 1998 roku, wtedy we Francji zorganizowano taką kampanię, by zachęcić ludzi do zostawienia auta na parkingu - przypomina Adrian Mazur. - Cztery lata później zostało to przeniesione na grunt europejski. Dzień bez samochodu zawsze jest 22 września. Tego dnia dla wszystkich kierowców komunikacja miejska jest darmowa, w warszawskim metrze bramki są otwarte. Do tego dołączają się przeróżne firmy, niektóre z nich przygotowują specjalne gratyfikacje finansowe dla tych pracowników, którzy podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności zrezygnują z dojazdu autami do pracy - dodaje. 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Adrian Mazur (dyrektor Departamentu Transportu Ministerstwa Infrastruktury)

Data emisji: 15.09.2022

Godzina emisji: 18.13

pj

Czytaj także

Auta z instalacją gazową - co z nowymi regulacjami?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 22:10
Od 1 stycznia 2022 r. mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące aut z instalacjami gazowymi LPG i CNG. W projekcie ustawy zapisy są jednak niejasne, co może oznaczać, że użytkownicy aut zasilanych gazem mogą stracić homologacje na już zamontowane instalacje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy dobrze rozumiemy policjanta kierującego ruchem?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 05:00
Policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu to rzadkość – pojawia się tylko w wyjątkowych sytuacjach. Czy kierowcy wiedzą, jak poprawnie odczytywać jego polecenia?
rozwiń zwiń