W których branżach w najbliższej przyszłości roboty zastąpią ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:49
- Właściwie nie da się zastąpić nauczycieli, albo opiekunów osób starszych, są jednak zawody, w których automaty wyprą prawdziwego człowieka - opowiadała Monika Banyś, rzecznik prasowy Personnel Service.
Już niedługo rozpoczną się testy chatbota Bart
Już niedługo rozpoczną się testy chatbota BartFoto: shutterstock/LookerStudio

Jak wyliczał dziennikarz Czwórki, prowadzący audycję Mateusz Kulik, ponad połowa polskich managerów uważa, że automatyzacja w przemyśle wytwórczym przyczyni się do wzrostu zatrudnienia, a więcej niż jedna trzecia jest zdania, że doprowadzi ona do powstania nowych stanowisk. Wielu zgadza się także, że pomimo transformacji technologicznej siła robocza w tej branży pozostanie kluczowa. Zdaniem Anny Wesołowskiej, dyrektor operacyjnej GI Group, firmy, która zleciła badania na ten temat, wykorzystanie komputerów w nowoczesnym przemyśle powoduje powstanie szeregu wyzwań dla pracowników. 

- Muszą oni zdobywać nowe kompetencje, uczyć się obsługi maszyn i poznawać kolejne procesy. Będą coraz bardziej odpowiedzialni nie tylko za mechanikę działania maszyn, ale też za nadzór nad nimi - wyliczała gość Czwórki. - Mamy dziś do dyspozycji przeróżne technologie, to m.in. chmury obliczeniowe, integracja cyfrowa, wszelkiego typu analiza danych, a także nowinki związane z cyberbezpieczeństwem.

Posłuchaj
06:28 automatyzacjxa 6 marzec 2023 17_11_56.mp3 Czy roboty ostatecznie zastąpią ludzi w niektórych dziedzinach? (TOP/Czwórka)

- Na polskim rynku pracy 13 proc. osób zna kogoś, kto w wyniku automatyzacji stracił pracę. Ludzie zatrzymani na etapie średnich kompetencji po utracie zatrudnienia nie chcą obejmować niższych stanowisk - mówi Monika Banyś, rzecznik prasowy Personnel Service, firmy odpowiedzialnej za badanie "Barometr Polskiego Rynku Pracy".

Dlatego istotne jest takie "kształtowanie postaw młodych ludzi, by wybierali rozwojowe ścieżki kariery". - Najprawdopodobniej z rynku znikną osoby pracujące w kasach, oddziałach banków czy księgowości. Ale więcej osób potrzebować będziemy w ochronie zdrowia i opiece geriatrycznej - podkreślała. Przewiduje się, że wielu przedstawicieli najmłodszego pokolenia w przyszłości pracować będzie w zawodach, które nawet jeszcze nie powstały. 

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Mikołaj Basza (założyciel start-upów Sculo i IRBA)

Data emisji: 01.03.2023

Godzina emisji: 17.15

Czytaj także

Pewna praca na polskim rynku? "Analiza baz danych i programowanie"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 15:30
- Najbardziej obleganymi kierunkami studiów są te związane z pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych, ale też informatyką, automatyzacją procesów i programowaniem, więc można prognozować, że są to zawody przyszłości - wyliczał prof. Paweł Strzelecki, analityk rynku pracy z SGH.
rozwiń zwiń