Fedha, wirtualna prezenterka telewizyjna z Kuwejtu, ma świetną dykcję, nigdy nie zachoruje ani nie pójdzie na urlop. Zawsze będzie w dobrej formie. Czy świat zmierza właśnie w tym kierunku?
- Taka "osoba" będzie bardziej dokładna, precyzyjna, zawsze niezmęczona, gotowa do pracy, świeża i super wyglądająca. Nigdy się jej nie zmieni akcent ani nie zejdzie w ciąże. Tylko czy to powoduje, że powinniśmy zastąpić ludzi przy wykonywaniu ich pracy? My jesteśmy przecież bardziej kreatywni i emocjonalni, lepsi w utrzymywaniu relacji. Stąd myślę, że nadal w tym wyścigu mamy duże szanse ze sztuczną inteligencją - mówi prof. Michał Jackowski, prawnik, ekspert ds. prawnych aspektów sztucznej inteligencji i wykładowca poznańskiej Wyższej Szkoły Handlu i Usług.
09:30 Jedynka/Cztery pory roku - 19.04.2023 sztuczna inteligencja Sztuczna inteligencja. Czy kiedyś zastąpi człowieka? (Jedynka/Cztery pory roku)
Zastąpi czynności, nie pracowników
Prof. Michał Jackowski zwraca uwagę, że z czasem "sztuczna inteligencja zastąpi niewiele zawodów, ale wiele czynności, które wiążą się z wieloma zawodami".
- Stworzyliśmy narzędzie, które zastępuje powtarzalną pracę prawników. Czy to jednak oznacza, że prawnicy mają mniej pracy? Nie. W tym czasie mogą zająć się strategicznymi, trudnymi rzeczami i konstruować takie, które naprawdę wymagają relacji, innowacji i kreatywności. Podobnie jest w sklepach. Czy kasy automatyczne spowodowały, że kasjerzy nie mają pracy? Mają jej dużo więcej i cały czas są poszukiwani. Dlatego nie bałbym się sztucznej inteligencji - uważa prof. Michał Jackowski.
Sztuczna inteligencja w sądach
W Stanach Zjednoczonych trwają testy sztucznej inteligencji, która wydaje wyroki sądowe w prostych spawach, np. dotyczących przekroczenia prędkości i naruszenia kodeksu drogowego. - Takie informacje, że sztuczna inteligencja wydała wyrok, przychodzą do nas z różnych stron świata co miesiąc lub dwa. Budzą rzeczywiście wielkie zdziwienie. Tymczasem mamy nasz e-sąd, który właściwie wydaje elektroniczne nakazy zapłaty od wielu lat. Dopiero jak się odwołujemy od tego nakazu, to orzeka człowiek - mówi prof. Michał Jackowski.
- Wątpliwości dotyczące sztucznej inteligencji wydającej wyroki dotyczą innych spraw. Takich, gdzie ludzie są już zaangażowani na etapie postępowania sądowego, a jednak sztuczna inteligencja albo wspiera, albo wręcz wydaje wyrok. Moim zdaniem to trafna i słuszna droga, która mogłaby odblokować wielkie kolejki w sądach. Ale pod jednym warunkiem - że na końcu zawsze byłby człowiek, który rozstrzygałby odwołanie w sposób sprawiedliwy, pełny i zupełny - dodaje gość Jedynki.
Ekspert podkreśla też, że nie należy akceptować w sposób bezkrytyczny tego, co generuje sztuczna inteligencja, bo ta czasami może się mylić.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: prof. Michał Jackowski (prawnik, ekspert ds. prawnych aspektów sztucznej inteligencji i wykładowca poznańskiej Wyższej Szkoły Handlu i Usług)
Data emisji: 19.04.2023
Godzina emisji: 9.37
DS