Aplikację mObywatel pobrano już 10 mln razy. Gromadzi ona nasze dokumenty - dowód osobisty, legitymację studencką, prawo jazdy etc. Elektroniczna wersja tych dokumentów przydaje się kierowcom.
- Osoby, które mają taką aplikację, zalogowały się do niej i pobrały cyfrowe dokumenty, skonfigurowały tę aplikację, mogą dzięki niej korzystać z prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, mogą też sprawdzić ważność swojej polisy OC czy dowiedzieć się, ile mają punktów karnych - mówi Mariusz Michalak z motofakty.pl. - Jest tam też dowód osobisty, którym możemy się wylegitymować.
Na przełomie czerwca i lipca 2023 roku czekają nas zmiany w przepisach i mObywatelu, które spowodują, że te dokumenty cyfrowe zostaną zrównane z dokumentami tradycyjnymi. Aplikację będziemy mogli pobrać w wersji 2.0.
Z odświeżonej wersji aplikacji będą zadowoleni młodzi kierowcy. - Osoby, które dostaną pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy, automatycznie będą miały dostęp do tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, które będzie upoważniać do kierowania samochodem - mówi rozmówca Mateusza Kulika. - Teraz mamy w przepisach taką sytuację, że osoba, która ukończyła egzamin na prawo jazdy z pozytywnym wynikiem, nie może usiąść od razu za kierownicą auta, musi czekać na odbiór dokumentu w wersji tradycyjnej. Bez prawa jazdy lepiej na drogę nie wyjeżdżać, grozi za to mandat, a policja ma obowiązek skierować taką sprawę do sądu. Nie warto ryzykować - dodaje.
04:27 czwórka top 08.06.2023.mp3 Jakie nowości czekają nas w aplikacji mObywatel 2.0? (TOP/Czwórka)
Jednak kiedy tylko zmienią się przepisy, a my będziemy mieli aplikację mObywatel 2.0, to nie będziemy musieli czekać, by ruszyć na ulicę po zdanym egzaminie. Nasze tradycyjne prawo jazdy odbierzemy za trzy-cztery tygodnie, ale w tym czasie będziemy mogli korzystać z tymczasowego prawa jazdy w naszym smartfonie.
- Takie tymczasowe prawo jazdy w smartfonie nie dotyczy jednak wszystkich kategorii, ale mamy tam kat. B na samochody osobowe, a również A, A1, AM, czyli prawo jazdy na motocykle i ciągniki rolnicze - wymienia ekspert. - Tymczasowe prawo jazdy będzie uprawniało do korzystania z auta tylko na terytorium Polski. Będzie ważne od dnia zdania egzaminu do momentu odbioru plastikowego dokumentu, ale nie dłużej niż 30 dni.
Mariusz Michalak, po rozmowach z egzaminatorami wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, przypuszcza, że świeżo upieczeni kierowcy będą zainteresowani tym rozwiązaniem, bo już dziś o nie dopytują.
Zmian w przepisach możemy się spodziewać na przełomie czerwca i lipca.
***
Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem