Zapoczątkowanym w starożytnej Grecji igrzyskom towarzyszyły uroczystości ku czci Zeusa. Igrzyska odbywały się co cztery lata, mogli w nich uczestniczyć tylko mężczyźni, a na czas ich trwania wygaszano wszystkie konflikty. Igrzyska olimpijskie ery starożytnej trwały do roku 393 n.e, kiedy zostały zniesione przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego.
- Dopiero w 1896 roku francuski baron Pierre de Coubertin wraz z innymi działaczami sportowymi postanowili wskrzesić tą ideę - mówi Piotr Walewski z Muzeum Sportu i Turystyki. - Początkowo pierwsze igrzyska miały odbyć się w Paryżu, ale po wielu naradach wrócono do kolebki igrzysk olimpijskich czyli do Grecji i pierwsze igrzyska rozegrano w Atenach, a pierwszy bieg maratoński na trasie Maraton-Ateny wygrał grek Spiridon Luis.
16:23 Czwórka/Zaklinacze czasu - Igrzyska Olimpijskie 24.07.2021.mp3 O polskim udziale w historii Igrzysk Olimpijskich rozmawiamy z Piotrem Walewskim, pracownikiem Muzeum Sportu i Turystyki (Zaklinacze Czasu/Czwórka)
W Muzeum Sportu i Turystyki jest część poświęcona pierwszym nowożytnym igrzyskom, na której zaprezentowane są zachowane zdjęcia, oraz przybliżona zostaje sylwetka samego barona. - Polska jako kraj pod zaborami nie brała udziału w pierwszych igrzyskach, ale brali w nich udział polscy sportowcy, którzy występowali w barwach zaborców i osiągali sukcesy - tłumaczy Piotr Walewski. - Pierwszy oficjalny start Polaków to rok 1924. - Tam zdobywamy nasz pierwszy medal srebrny w kolarstwie torowym, a Adam Królikiewicz na koniu Pikador zdobywa drugi nasz medal, tym razem brązowy w skokach przez przeszkody konno.
Pierwszy złoty medal dla Polaków zdobyła Halina Konopacka w rzucie dyskiem w Amsterdamie. - To była wielka polska sportsmenka i patriotka. Była jedną z pierwszych kobiet, która miała w Polsce prawo jazdy - opowiada gość audycji. - Jako ciekawostka - wiozła polskie złoto ewakuując je przed najeźdźcą niemieckim z okupowanej Polski.
Pierwsze medale przez wiele lat nie miały wstążek i nie wieszano ich zwycięzcom na szyi. Wręczano w pudełeczku do ręki. W tym roku ma być podobnie, ze względu na bezpieczeństwo zawodników.
TOKIO 2020 - SERWIS SPECJALNY
Czytaj także:
W muzeum możemy zobaczyć ścianę chwały polskiego sportu i olimpizmu, na której można obejrzeć plakiety wszystkich medali, które zdobyli nasi olimpijczycy od pierwszego startu w 2024 roku do ostatniego w 2018 r. - Najbardziej spektakularny w startach Polaków na Olimpiadzie był start w Atlancie w1996 roku. Właśnie mija 25 lat od rozpoczęcia tych igrzysk, Polacy zdobyliśmy niesamowitą ilość medali. Między innymi Robert Korzeniowski, Renata Mauer-Różańska, Paweł Nastula, Ryszard Wolny, Mateusz Kusznierewicz - to były jedne z najpiękniejszych igrzysk - opowiada rozmówca Kuby Jamrozka.
Serwis specjalny >>> Tokyo2020.polskieradio24.pl
Jednak najbardziej rzuca się w oczy Moskwa z 1980, to tam nasi reprezentanci wywalczyli 32 medale. - To najwięcej w historii, jednak można to powiązać z rezygnacją czołowych państw w Olimpiadzie, które tym samym bojkotowały igrzyska ze względu na agresję ZSSR na Afganistan - wyjaśnia gość audycji. - To tam również Władysław Kozakiewicz pokazał swój słynny gest.
Olimpiady również konfrontowały się z polityką, tak jak Olimpiada w Berlinie, czy w Monachium. - W naszym muzeum przypominamy również te smutne czasy, ale ważne dla ruchu olimpijskiego, dla ducha sportu, że on nigdy nie umiera nawet w najtrudniejszych warunkach - dodaje Piotr Walewski.
***
Tytuł audycji: Zaklinacze czasu
Prowadzi: Jakub Jamrozek
Gość: Piotr Walewski (Muzeum Sportu i Turystyki)
Data emisji: 24.07.2021
Godzina emisji: 14.08
aw