- Halina Konopacka, poza uprawianiem 5-6 dyscyplin sportowych - lekkoatletyka czy automobilizm, była też poetką, pisarką, malarką, potrafiła projektować modę - mówi Urbaś. - To postać rzeczywiście nie z tej Ziemi - dodaje.
Z okazji tej wyjątkowej rocznicy została wydana książka Marii Rotkiewicz "Z radości życia. Halina Konopacka", pod tym samym tytułem możemy obejrzeć w Centrum Olimpijskim w Warszawie multimedialną wystawę poświęconą sportsmence.
Nie tylko mundial. Gdy wojna przerywa sportowe kariery
Halina Konopacka była siedmiokrotną rekordzistką świata. Parając się lekkoatletyką nie straciła nic ze swego wdzięku i kobiecości. Na wystawie obok zdjęć sportowych, można zobaczyć i te z prywatnego archiwum, a także z uczestnictwa sportsmenki w życiu politycznym (była żoną Ignacego Matuszewskiego, kierownik Ministerstwa Skarbu II Rzeczypospolitej). W otoczeniu fotografii i filmów związanych z życiem i sportową karierą Konopackiej na ekspozycji prezentowane jest także jej rzeźbiarskie popiersie, autorstwa Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. O jego wyjątkowych wojennych losach Henryk Urbaś opowiada w materiale Oli Opali. Rzecznik Komitetu Olimpijskiego przypomina także przesłanie Haliny Konopackiej dla wszystkich sportowców.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Anna Hardej
Materiał: Ola Opala
Data emisji: 13.08.2018
Godzina emisji: 10.40
pj/ac