Murale. Historie zapisane na ścianach miast
By wykorzystać potencjał łódzkich murali Fundacja Urban Forms wpadła na pomysł by założyć muzeum. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.
10:54 czwórka stacja kultura 15.07.2021.mp3 Łódź - stolica murali. Czy czas na muzeum sztuki ulicy? (Czwórka/Stacja Kultura)
- Miejsce sztuki ulicznej jest na ulicy - to oczywiste - mówi Teresa Latuszewska-Syrda z Fundacji Urban Forms. - To co chcemy zrobić, inicjatyw powstania muzeum ma na celu archiwizowanie tego, co powstało na ulicach Łodzi, konserwacja - takie są zadania muzeum - dodaje.
Sztuka miejska, z natury efemeryczna i spontaniczna, potrzebuje instytucjonalnego wsparcia, żeby w pełni realizować swoje społeczne funkcje Teresa Latuszewska-Syrda
Gdy zestawimy koncepcję muzeum i street artu to wydają się one sprzeczne. Gość Czwórki zgadza się z tym i spieszy z wyjaśnieniem, że inicjatorzy powstania placówki mają na myśli dwa obszary. - Pierwsze muzeum to obszar miasta, jego ulic, dzieł znajdujących się na nich - opowiada. - Drugie muzeum to muzeum budynek, w którym będziemy organizować wystawy stałe, czasowe, będziemy się zajmować edukacją. Będzie to ośrodek myśli zwianej ze street artem i w ogóle ze sztuką miejską - dodaje.
Miejsce murali jest na murach
Street art to nie tylko murale - to też plakaty, wlepki, rzeźba, tagi. Wiele z tych przejawów sztuki może być prezentowane w muzeum. - Bardzo się interesujemy ostatnio plakatem miejskim - to niesamowicie ciekawy obszar sztuki miejskiej - podkreśla gość Ani Hardej.
Nasz pomysł stworzenia muzeum street artu jest zaskakujący, ale jeśli przyjmiemy, że muzeum jest całe miasto, to jesteśmy w stanie to zrozumieć Teresa Latuszewska-Syrda
Teresa Latuszewska-Syrda podkreśla, że dziś trzeba pochylić się nad kwestią archiwizowania i konserwacji dzieł. Zauważa też wiele kwestii, które warto rozwiązać jak prawa własności prac, współpracy z miastem czy wspólnotami mieszkańców. - To niesamowite wyzwanie - podkreśla. - Z boomem na sztukę ulicy mamy do czynienia od 2008 roku, wczesnych lat XXI wieku, pojawiają się pytania o własność, prawa, jak tym wszystkim zarządzać. To ciekawe kwestie, ogromny obszar, którym może zajmować się muzeum - dodaje.
Pewnego wzorca działania łódzkim działaczom dostarcza Berlin i tamtejsze muzeum street artu. Przedstawiciele Fundacji Urban Form są z nim w stałym kontakcie i chcą korzystać z niemieckich doświadczeń.
Tag to "fejm"
Ciekawą formą sztuki ulicy są tagi, które często pojawiają się w bardzo trudno dostępnych miejscach. - Taki tag dostarcza graficiarzowi sławy w jego środowisku - opowiada specjalistka. - Niektóre graficiarskie tagi są ogromnej urody. Zależy nam, by je wpisać w nasze muzeum, ale zderzamy się z tym, ze graficiarzom na tym nie zależy. Im zależy na "fejmie", ale w swoim środowisku. To bardzo ciekaw i specyficzna aktywność - dodaje.
Murale są atrakcją Łodzi. Teresa Latuszewska-Syrda chce myśleć o tym mieście, jako o stolicy polskiego muralu, a muzeum tylko by potwierdziło ten status.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Anna Hardej
Gość: Teresa Latuszewska-Syrda (Urban Forms)
Data emisji: 15.07.2020
Godzina emisji: 11:40
pj