- Kopernik Camp to spotkanie polonii z całego świata. Obędzie się ono w Lidzbarku Warmińskim.
- Czwórka jest patronem medialnym tego wydarzenia.
- Na Kopernik Camp przyjedzie młodzież polonijna m.in. z USA, Wielkiej Brytanii czy Kazachstanu. Wspólnie wezmą udział w debatach, rozmowach, wycieczkach śladami Mikołaja Kopernika.
- 550. rocznica urodzin astronoma jest pretekstem do tegorocznego spotkania.
- Polska emigracja jest od lat obecna w Stanach. Dzisiejsi działacze Polskiego Stowarzyszenie Młodzieży USA przejęli je po emigrantach z '89 roku.
- Drugie, trzecie pokolenia Polaków za granicą szukają kontaktu z Polską. Sprawdzają możliwości powrotu do kraju.
- Młodzież polonijna chce działać - pragną dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą. Polskość jest dla nich olbrzymią wartością.
- Kopernik Camp odbędzie się w dniach 21-24 września.
Kopernik Camp startuje już 21 września i potrwa do 24 września. W programie zaplanowano moc debat, rozmów, okazji do spotkań, ale też wycieczki i zwiedzania.
- Do Lidzbarka Warmińskiego jedzie młodzież polonijna z całego świata m.in. Kazachstanu, USA czy Wielkiej Brytanii - mówi Kuba Staniewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży USA, organizator debat ze strony polonijnej podczas Kopernik Camp. - Kopernik Camp odbywa się pod hasłem "Jest nas 60 milionów - Polacy na świecie", ma ono na celu podkreślenie faktu, że jest 40 milionów Polaków w Polsce i 20 milionów poza nią. Oni też do naszej wspólnoty należą i warto ich poznać - dodaje.
Podczas Kopernik Camp polonijna młodzież pozna postać wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, odbędzie podróże jego śladami, a przede wszystkim poznając jego historię, będą poznawać siebie.
Kolejne pokolenia polonijnej młodzieży
O polskiej emigracji do Stanów Zjednoczonych mówimy od wielu lat. Kuba Staniewski szczególną uwagę przykłada od pokoleń, które do Stanów przybyły po 1989 roku, a których celem były studia, wizy, rozwój zawodowy i zarobki. - To po nich odziedziczyliśmy Polskie Stowarzyszenie Młodzieży USA i prowadzimy je dalej - zdradza. - Jednak potrzeby młodzieży polonijnej zmieniają się. Teraz te drugie, trzecie pokolenia Polaków za granicą szukają kontaktu z Polską, a nie z krajem zamieszkania, starają się integrować w społecznościach polskich, chcą prowadzić działalność w duchu polskości.
15:15 czwórka pierwsze słyszę 20.09.2023 polonia.mp3 O Kopernik Camp i młodzieży polonijnej opowiada Kuba Staniewski (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Czwórkowy gość do Nowego Jorku wyjechał z rodzicami jako pięciolatek. Już wtedy mówił mamie, że to on nauczy Amerykanów polskiego, by sam nie musiał się uczyć angielskiego. - Już 17 lat jestem w Stanach i dalej zmierzam do tego celu - przyznaje. - Młodzieży polskiej, która albo się już urodziła w Stanach albo przyleciała w bardzo młodym wieku, bardzo zależy na Polsce, na krzewieniu jej kultury, historii i tradycji za granicą.
Zwieńczeniem Kopernik Camp będzie debata polonii amerykańskiej, brytyjskiej, kazachskiej z młodzieżą polską. - Będziemy rozmawiać o edukacji, sprawdzimy jak wpłynęła na nas pandemia - zdradza gość "Pierwsze słyszę". - Partnerem debaty jest Młodzieżowy Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego oraz Młodzieżowa Rada Miasta Lidzbark Warmiński.
Polonijna młodzież chce wracać do Polski
Kuba Staniewski przyznaje, że dziś polonijna młodzież szuka możliwości powrotu do kraju. Z takimi pytaniami zwraca się do Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży USA, ale i młodzież polska wysyła pytania. Polacy z kraju pytają o możliwości studiowania za granicą. - Można na to patrzeć różnorako. Ja widzę tu działania, dzięki którym mamy wspaniałych ambasadorów polskości za granicą - przyznaje gość Czwórki. - Jeśli będziemy odpowiednio ich promowali, zapewniali im zasoby, to oni będą do kraju wracali i rozwijali się tutaj.
60 milionów Polaków na świecie
Czwórkowy gość świetnie zna realia dotyczące polonii w Stanach Zjednoczonych. Przyznaje, że dziś polonia, skupiona kiedyś w Chicago czy Nowym Jorku, rozlała się po całych Stanach. - Jako organizacja jesteśmy też federacją wszystkich polskich klubów studenckich w USA i Kandzie. To daje nam szerokie spojrzenie - tych studentów polonijnych jest dużo. Polonia w stanach rozproszyła się, ale łączy się we wspólnych działaniach.
Co polonia daje Polsce?
Młodzi Polacy na emigracji mają nieco inne podejście do życia niż ich rodzice i dziadkowie. - W ostatnim czasie młodzież w ogóle się zmieniła. Teraz działa zasada "nic o nas bez nas" - mówi Kuba Staniewski. Młodzież jest głodna bycia częścią debat społecznych, tworzenia czegoś w społeczeństwie, chcą mieć udział, żeby ich zdanie zostało zauważone i uwzględnione. Sami szukają rozwiązań przeróżnych problemów.
To spojrzenie na współczesny świat Kuba Staniewski poczytuje jako atut. Przekłada się ono także na to, że młodzież polonijna chce widzieć, że Polska rozwija się w pełni swego potencjału. Chcą też służyć i pomagać swoją perspektywą. - Polonia ma do pewnych kwestii nieco inne podejście, inny punkt widzenia. To bywa ciekawe, unikatowe i może być przydatne w kraju - podkreśla. - Młodzież polonijna jest w stanie zaoferować Polsce wiele, ale i za granicą widzą swoje miejsce, polskość jest głównym elementem ich tożsamości.
Kopernik Camp odbędzie sie w Lidzbarku Warmińskim 21-24 września 2023. Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzący: Mateusz Kulik
Gość: Kuba Staniewski (Prezes Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży USA, organizator debat ze strony polonijnej podczas Kopernik Camp)
Data emisji: 20.09.2023
Godzina emisji: 9.16
pj