"Ojczysty - dodaj do ulubionych". "Nie ujdzie ci to płazem" - czyli jak?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 08:10
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Sprawdzamy, co oznacza zwrot "nie ujdzie ci to płazem".
Czy żaba ma coś wspólnego z wyrażeniem nie ujdzie ci to płazem? Sprawdzamy to w naszym cyklu Ojczysty - dodaj do ulubionych
Czy żaba ma coś wspólnego z wyrażeniem "nie ujdzie ci to płazem"? Sprawdzamy to w naszym cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych"Foto: shutterstock/ RYosha
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, co oznacza zwrot "nie ujdzie ci to płazem".
  • Jak się okazuje, nie ma on nic wspólnego z płazami, takimi jak żaba lub salamandra.
  • Płaz to też "boczna, gładka strona klingi". W powyższym zwrocie oznacza to, że raczej nie unikniemy kary. 

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" wraz z Martyną Matwiejuk poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem pod lupę bierzemy wyrażenie "nie ujdzie ci to płazem". 

"Nie ujdzie ci to płazem" - czy chodzi o żyjątka wodno-lądowe?

Salamandra, traszka, kumak, grzebiuszka, ropucha, rzekotka oraz żaba - to zestaw płazów żyjących w Polsce. Dlaczego w popularnym wyrażeniu mówimy, że "nie ujdzie ci to płazem"? Co ma wspólnego salamandra czy żaba moczarowa z przykrymi następstwami własnych czynów? Zupełnie nic - bo nie o "płaza", tylko o "płaz" tu chodzi. 

Co to jest płaz?

Płaz to "boczna, gładka strona klingi" (np. szabli), dawniej także "uderzenie bokiem klingi". Stąd też powiedzenie "ujść płazem" (dawniej również "pójść płazem") - "uniknąć kary, nie zostać ukaranym". Podczas nauki szermierki uczeń nie raz i nie dwa obrywał płazem szabli od nauczyciela, który nie chciał go przecież zranić. W czasie prawdziwej potyczki z przeciwnikiem na takie "ujście płazem" nie można było już liczyć...


Posłuchaj
01:56 CZWORKA/Ojczysty dodaj do ulubionych - nie ujdzie ci to płazem06.06.2024.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Skąd w języku polskim wzięło się wyrażenie "nie ujdzie ci to płazem" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 6.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 6.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras. aw

mpkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń