"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jakim szlakiem "ciuchcia" wjechała na tor polszczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2024 16:37
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. W "Żabim lecie" zapraszamy na przejażdżkę ciuchcią razem z Martyną Matwiejuk.
Ciuchcia to gwarowe określenie parowozu
Ciuchcia to gwarowe określenie parowozuFoto: Shutterstock/Bob1971
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" opowiadamy o "ciuchci". 
  • Ciuchcia to gwarowe określenie pociągu kolei wąskotorowej lub parowózu. 
  • Słowo "ciuchcia" najprawdopodobniej powstało jako wyraz dźwiękonaśladowczy, mający przypominać odgłos ruszającego parowozu.

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem Martyna Matwiejuk sprawdza, skąd wzięło się określenie "ciuchcia".  

Ciuchcia - pociąg kolei wąskotorowej

Urocze określenie "ciuchcia" zawdzięczamy gwarze warszawskiej. "Ciuchcia" to "pociąg kolei wąskotorowej ciągnięty przez parowóz" albo po prostu "parowóz". Jak wiadomo, wąskotorówka do najszybszych nie należy, zaś lokomotywa parowa, która "stoi na stacji, dyszy i dmucha", a "żar z rozgrzanego jej brzucha bucha", sprawia takie wrażenie, jakby wiele wysiłku wkładała w samo zabieranie się do pracy.

Jak ciuchcia wjechała na peron języka polskiego?

Słowo "ciuchcia" mogło powstać jako wyraz dźwiękonaśladowczy, od "ciuch", "ciuch", wysapywanego przez ruszającą "ciuchcię", mogło również zostać przejęte "od sołdatów moskiewskich przed 1914 rokiem" - jak podejrzewa prof. Andrzej Bańkowski - z ludowego rosyjskiego, w którym тюхтить [t’juchtit’] oznacza "jeść dużo, długo i powoli; glamać, mamlać, międlić, mleć, żuć", a тюхтeй [t’juchtiej] to "maruda, niedołęga, gamoń".

Posłuchaj
01:13 czwórka ojczysty dodaj do ulubionych 21 lipca 2024 8.53.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jak "ciuchcia" trafiła do języka polskiego? (Żabie lato/Czwórka)
 

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowiada Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

mat. pras./kajz/wmkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń