Poprzednią wiadomość, tzw. wiadomość z Arecibo, naukowcy wyemitowali w kosmos 16 listopada 1974 roku. Był to przekaz do obcych cywilizacji oddalonych aż o 25 tysięcy lat świetlnych. Zakodowany został w kodzie dwójkowym, który wysłano dzięki teleskopowi jako sygnał radiowy. Nowa wiadomość, nad którą pracował szereg naukowców, nosi nazwę Beacon in the Galaxy. Znajduje się w niej więcej informacji na temat matematyki i nauki, jest bardziej szczegółowa mapa naszej planety, informacje o jej budowie i składzie, dokładniejsze sylwetki kobiety i mężczyzny, a także zachęta do odpowiedzi.
Badacze założyli, że przedstawiciele obcych cywilizacji nie mówią ludzkim językiem, więc poszukiwano sposobu, jak te informacje przedstawić. - Prawdopodobnie przedstawiciele obcych cywilizacji nie posługują się nawet "układem dziesiątkowym", który wynika z tego, że jako ludzie mamy dziesięć palców, więc przed laty łatwo było tak liczyć i wymieniać się towarami - tłumaczył Kamil Deresz z Centrum Nauki Kopernik. - Bardziej naturalnym językiem - także naukowym - jest system dwójkowy. Dlatego chodziło o to, by pokazać obcej cywilizacji, że go znamy, rozumiemy matematykę i przedstawić znane i powszechnie widziane we wszechświecie wielkości fizyczne i pierwiastki. Czyli na przykład, jak wygląda atom wodoru - mówił ekspert.
Jak tłumaczył, przekazano także ważne informacje dotyczące życia na naszej planecie. - Znajdujemy się na peryferiach galaktyki, więc żeby powiedzieć, gdzie jesteśmy, musieliśmy pokazać to w porównaniu do innych obiektów - podkreślał. Zmodyfikowano jeszcze jedną informację względem poprzednio wysłanej wiadomości. - Dołożono także znacznik czasu, czyli to, kiedy wiadomość została wysłana. Zakodowano informacje, ile czasu upłynęło w nanosekundach od momentu pojawienia się promieniowania tła, to jest około 380 tys. lat po wielkim wybuchu, charakterystycznym momencie we wszechświecie. Sygnał jest widoczny na całym niebie, więc jeśli cywilizacja jest na tyle rozwinięta, by robić obserwacje astronomiczne, z pewnością jest też w stanie go zobaczyć - podkreślał Kamil Deresz.
04:22 _PR4_AAC 2022_04_27-07-13-27.mp3 Co znalazło się w nowej informacji dla kosmitów? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Jak to wygląda w praktyce? - Na przykład kluczowe fragmenty kodu DNA, które identyfikują zagrożone gatunki, zamieniliśmy na postać cyfrową - mówił Michał Zawada, który wysyłał już kiedyś taki sygnał i zajmuje się telekomunikacją satelitarną. - Zmodulowaliśmy ją, przekazaliśmy do nadajnika. Sygnał został wzmocniony i przekazany do anteny. Antenę skierowaliśmy w odpowiednią stronę przy pomocy bazy danych i oprogramowania, i rozpoczęliśmy sekwencję nadawania - tłumaczył ekspert.
Zobacz także:
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: Grzegorz Kobuszewski (prezes 4Help VR)
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 8.15