"Warsaw 24H" - poklatkowe ujęcie stolicy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 10:00
Technika poklatkowa polega na wykonaniu zdjęć jednego ujęcia w dużym odstępie czasu, a następnie wyświetleniu ich w przyspieszonym tempie. Taki zabieg pozwala pokazać długo trwające procesy w szybkim czasie. Tym sposobem został nakręcony film "Warsaw 24H".
Audio
  • Maciej Margas, twórca filmu "Warsaw 24H", opowiada o realizacji swojego projektu (Czwórka/Na cztery ręce)
  • Sonda: co warto zobaczyć w Twoim mieście? (Czwórka/Na cztery ręce)
6 Warszawa 107 by Marek  Ewa Wojciechowscy
"6 Warszawa 107" by Marek & Ewa WojciechowscyFoto: Marek & Ewa Wojciechowscy/Wikimedia Commons

- Widziałem podobne filmy o miastach w Stanach Zjednoczonych, czy Europie, natomiast o Warszawie takiej produkcji nie było. Miałem już trochę doświadczenia i umiejętności, więc uznałem, że dlaczego ja nie mógłbym czegoś takiego zrobić - mówi Maciej Margas, twórca "Warsaw 24H".

Autor filmu twierdzi, że chciał wejść na najwyższe budynki w mieście. Tak się składa, że większość z nich znajduje się w centrum, stąd najwięcej pokazanej jest właśnie tej części miasta. - Natomiast starałem się, żeby nie na wszystkich ujęciach znajdował się Pałac Kultury. Chciałem też pokazać widoki na inne strony i częściowo się to udało - tłumaczy gość Czwórki.

Czytaj także: Warszawa - fajna, brzydka, unikalna, specyficzna <<<

Mimo iż film obrazuje 24 godziny z życia Warszawy, to realizacja trwała prawie 2 lata. Okazuje się, że wszystkie 35 ujęć "Warsaw 24H" nie mogły być nakręcone w krótkim czasie.

- Miałem ogromny problem, ponieważ pierwsze ujęcie do filmu wykonałem w listopadzie 2012 roku z wieżowca "Rondo 1”. Później chciałem wykonać następne, natomiast przyszła zima i przez 3 miesiące nie pojawiło się słońce. Musiałem przeczekać, aż się rozpogodzi, pojawi słońce i niebieskie niebo - wspomina Maciej Margas.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z audycji "Na cztery ręce ".

bc/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM Warszawa
Czytaj także

Nie ma Centralnego bez inżyniera Karwowskiego!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 15:00
Grał w "Czterdziestolatku", "07 zgłoś się" i "Motylem jestem". W 1975 roku został "Misterem Warszawy", a dziś po prostu jest Dworcem Centralnym, najważniejszym węzłem transportu kolejowego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawa 1935" - mrówcza robota, piorunujący efekt

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 14:00
Samochody, nocne lokale, tętniące życiem miasto - w kinie zobaczysz jak wyglądała przedwojenna Warszawa. Wszystko dzięki poświęceniu i solidnej robocie: Tomasza Gomoły i Ernesta Rogalskiego, twórców wyjątkowego filmu "Warszawa 1935".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Deląg: kino to mój sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 08:00
- W dzieciństwie marzyłem o księżniczce, która by mnie pokochała - wspomina Paweł Deląg. - Myśl o aktorstwie przyszła do mnie później, ale została na dłużej. To związek na całe życie. Na dobre i na złe.
rozwiń zwiń