Przed Oskarami: "W ciemności" czy "Rozstanie"?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 08:39
W nocy z niedzieli na poniedziałek wręczone zostaną najbardziej prestiżowe nagrody branży filmowej. Wśród nominowanych jest film Agnieszki Holland "W ciemności". Murowanym faworytem pozostaje jednak irańskie "Rozstanie".
Audio

Jeśli wierzyć bukmacherom szanse polskiego kandydata na tytuł najlepszego filmu nieanglojęzycznego są znikome. Zdecydowanie najwyżej stoją natomiast notowania irańskiego "Rozstania". - To jeden z najwybitniejszych filmów co najmniej ostatniej dekady, dużo lepszy od dzieła Agnieszki Holland. Trzeba to uczciwie powiedzieć - przyznał Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy.

Wpływ na werdykty Amerykańskiej Akademii Filmowej już nie raz wywierała polityka. Ten czynnik może odegrać rolę zarówno w przypadku filmu Agnieszki Holland, jak i jego irańskiego kontrkandydata.

- Na dwoje babka wróżyła. Z jednej strony: Iran i konflikt tego państwa z USA, który coraz bardziej narasta. Z drugiej strony: standardy demokratyczne, których obrońcą Ameryka tak bardzo lubi się przedstawiać, w Iranie nie są przestrzegane. Represje dotykają m.in. filmowców. Być może Hollywood będzie chciało pokazać, że jest z uciskanym społeczeństwem Iranu - powiedział gość Czwórki.

Atutem "W ciemności" jest z kolei jego tematyka. - "Lista Schindlera" i "Pianista" pokazały, że Hollywood docenia filmy o Holokauście. Dzieło Holland, gdyby zwyciężyło, zrobiłoby, moim zdaniem, więcej dla mainstemowego obrazu tej tematyki w kinie amerykańskim niż oba tamte filmy. Owszem, "W ciemności" jest konwencjonalne, utrzymane w amerykańskich schematach; z drugiej strony jednak udało się Holland przemycić w tej konwencji kilka nieoczywistych sposobów pokazania Holokaustu - stwierdził Błażej Hrapkowicz.

Więcej o Oscarach, kulisach pracy Amerykańskiej Akademii Filmowej i tegorocznych faworytach dowiesz się, klikając w ikonkę dźwięku.

pg

Czytaj także

"Spadkobiercy" poruszają, "Sponsoring" rozczarowuje

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 15:15
Jak co piątek zagladamy do kin. Swoich premier doczekali się m.in. "Spadkobiery" z nominowanym do Oscara George’m Clooneyem w roli głównej, głośny "Sponsoring" Małgośki Szumowskiej i przygodowa „Podróż na tajemniczą wyspę”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więckiewicz może odebrać Oscara... za rolę Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 11:56
Choć była taka możliwość, nie wystawiono kandydatury Roberta Więckiewicza za rolę w filmie "W ciemności". Jednak mówi się, że aktor ma ogromne szansę na Oscara za wcielenie się w jedną z najważniejszych postaci polskiej historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oscary: każdy nominowany film niemy i czarno-biały?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 09:13
"Artysta" czarno-biały i niemy film zdobył w tym roku 10 nominacji do Oscara. Czy inne najważniejsze filmy też można przedstawić w tej formie?
rozwiń zwiń