Wirtualna Warszawa wciąga

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 10:00
"Warszawa 1935" to pierwsza polska animacja, odtwarzającą obraz stolicy sprzed wojny. Wspaniały film powstał w niewielkim studiu na warszawskiej Pradze.
Audio
  • "Wirtualne miasto" - reportaż Katarzyny Błaszczyk (Na cztery ręce/Czwórka)
Fragment plakatu filmu Warszawa 1935
Fragment plakatu filmu "Warszawa 1935" Foto: mat. prom./www.warszawa1935.pl

Wielu na ten obraz czekało od dawna. To był ogromny projekt wymagający dużo pracy i funduszy. Udało się, od marca 2013 "Warszawę 1935" możemy oglądać w kinach. Animacja powstała w studiu Newborn na warszawskiej Pradze.

- Zaczęliśmy od analizowania planów Warszawy. Posiadamy dostęp do takich map z różnych lat, również do fotoplanu z 1935 roku, który był najbardziej przydatny - mówi Michał Kwestarz, pracujący nad filmem. - Posiłkowaliśmy się też planami Lindleya, na których można zauważyć zaznaczone wszystkie pojedyncze drzewa, które wtedy rosły w Warszawie. Cały Ogród Saski został odwzorowany krzaczek po krzaczku, drzewo po drzewie. W filmie nie widać go w całości, ale mamy nadzieję, że to się stanie w przyszłości - dodaje.


Pracownicy studia Newborn budowali film kamienica po kamienicy. Najpierw modelowali gabaryty budynków, potem szczegóły, kończyli na takich detalach jak obramowania okien, szyldy czy zdobienia.
Tomasz Gomoła, producent, reżyser, scenarzysta i pomysłodawca "Warszawy 1935" przyznaje, że ten film powstał z pasji. Nie był planowany jako komercyjny projekt.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego reportażu Katarzyny Błaszczyk "Wirtualne miasto".
Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(pj)

Czytaj także

Czytelnictwo to inwestycja w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 12:02
Państwo nie powinno oszczędzać na czytelnictwie - mówi Mariusz Szczygieł. - Taka oszczędność przyniesie opłakane skutki w przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podziel się jajkami - akcja JAJO

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 10:26
W kulturze chrześnijańskiej pomoc i jałmużna są oczywistymi gestami. Od lat, tuż przed Wielkanocą, wolontariusze "Akcji JAJO" zbierają jajka, by podarować je najuboższym, by oni też mogli się cieszyć wielkanocnym śniadaniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hobby z kurnika: kochin to miła kupa piór, a bojowiec atakuje

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 09:19
Oni wiedzą, jak odróżnić koguty rasy szabo, które kury są miłe, które miewają humory, a które szczególnie lubią ciepło. Bohaterowie reportażu "Hobby z kurnika” widzieli też jajka w kolorach, które przeciętny człowiek ogląda tylko w Wielkanoc.
rozwiń zwiń