Niegrzeczne dziewczyny rapują o sławnych Polkach

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 11:53
Królowa Jadwiga, Maria Skłodowska-Curie, Krystyna Skarbek - losy tych kobiet przedstawiły w hip-hopowych tekstach wychowanki zakładu poprawczego w ramach projektu "Cała w pikselach".
Audio
  • Rozmowa z członkami Stowarzyszenia Praktyków Kultury

– Naszym głównym celem było to, aby połączyć w jednym przedsięwzięciu tak zwaną dobrą młodzież i złą młodzieżą oraz "otworzyć na świat" zakład, który przecież jest zamknięty – tłumaczą Lena Rogowska i Dawid Sypniewski ze Stowarzyszenia Praktyków Kultury. O projekcie "Cała w pikselach" tworzonym wspólnie przez wychowanki Schroniska dla nieletnich i Zakładu poprawczego dla dziewcząt w Warszawie-Falenicy oraz uczniów Gimnazjum nr 16 na Ochocie i Liceum im. Władysława IV na Pradze mówili w audycji "Na cztery ręce".

Jak tłumaczy Lena Rogowska, projekt "Cała w pikselach" zasadza się na biografiach kobiet ważnych dla naszej historii, lecz paradoksalnie mało w niej opisanych. Bohaterki projektu wybrane zostały przez jego uczestników. Są wśród nich m.in. królowa Jadwiga, lekkoatletka Helena Konopacka, agentka brytyjskich tajnych służb Krystyna Skarbek i noblistka Maria Skłodowska-Curie. – Szukaliśmy takich kobiet, a później napisaliśmy o nich piosenki hip-hopowe i stworzyliśmy edukacyjną grę internetową – wyjaśnia Lena Rogowska.

Podkreśla, że prace nie przebiegały łatwo. – W naszym ostatnim projekcie "Audiostacja. Falenica" dziewczęta z zakładu pisały piosenki o sobie i z tym nie miały problemów – zauważa gość "Na cztery ręce". Inaczej było w przypadku tworzenia przez nie utworów o kobietach, o których w większości nie słyszały. – Ogromnym wyzwaniem dla animatorów było tak przedstawić te postaci, aby dziewczęta chciały o nich pisać, potrafiły się z nimi utożsamić i zaangażować emocjonalnie – wyjaśnia.

Dawid Sypniewski zauważa, że projekt okazał się sukcesem. – To widać na pokazach, podczas których prezentowane są rapowe utwory. Dziewczyny z zakładu są raczej starsze niż reszta uczestników, lecz mimo to i wbrew wszelkim stereotypom wytworzyła się między wszystkimi więź, nić porozumienia– podkreśla.

Więcej w rozmowie Bogusi Marszalik z Leną Rogowską i Dawidem Sypniewskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Zobacz więcej na temat: gimnazjum Praga Warszawa
Czytaj także

Resocjalizacja tańcem

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 12:22
Seniorki i dziewczyny z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego od jesieni uczestniczą we wspólnych zajęciach z tańca. Zarówno młode, jak i starsze kobiety odnalazły radość we wspólnej zabawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmartwychwstanie i "podniesienie" człowieka

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 13:00
Czy trzeba dotknąć dna, żeby się odrodzić? Na to pytanie starali się odpowiedzieć goście audycji "W dobrych zawodach": ks. Adam Gołębiak i podopieczni z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.
rozwiń zwiń