Opis |
O Wojciechu Tochmanie mówi się, że najtrudniejsze tematy to jego specjalizacja. "Pianie kogutów. Płacz psów" to kolejna książka, w której opisał echa ludobójstwa, tym razem w Kambodży.
- To trzecia książka z takiej mojej serii - pierwsza "Jak byś kamień jadła" dotyczyła Bośni i Hercegowiny, druga "Dzisiaj narysujemy śmierć" Rwandy, a ta dotyczy Kambodży - opowiada gość Dominiki Klimek. - W tych trzech krajach w ciągu ostatnich dziesięcioleci wydarzyło się ludobójstwo. Ludobójstwo nie zdarza się samo, robią je ludzie ludziom - podkreśla.
Pracując w Kambodży Wojciech Tochman chciał się dowiedzieć nie tego, jak doszło do ludobójstwa, ale jak, 40 lat po tych wydarzeniach, ludzie sobie z tym radzą. W "Faktofonii" podkreśla, że ten czas to już dwa pokolenia, ale wciąż jest to bardzo świeże. - Moje książki maja czas teraźniejszy, opowiadają o czasie po ludobójstwie, po traumie - mówi Wojciech Tochman. - Nie opowiadają o tym, co było, nie w pierwszej warstwie. Opowiadają o tym, co dzieje się dziś, jak tamta przeszłość kładzie się cieniem na codzienności ludzi tam mieszkających dzisiaj - dodaje.
Czemu Wojciech Tochman pisze książki o tak trudnych doświadczeniach? Czy bohaterowie jego dokumentów pytają, po co mają opowiadać? Jaka jest rola reporterów podczas takich rozmów? Dla kogo są reportaże Wojciecha Tochmana? Jaki jest reportaż dziś i jak nauczyć się go pisać? O tym m.in. w rozmowie z "Faktofonii".
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Gość: Wojciech Tochman (reportażysta, reporter, autor książek)
Data emisji: 21.04.2019
Godzina emisji: 16.07
pj/kd
|