Wacław Niżyński miał bardzo bogate życie zawodowe, a jednocześnie był artystą o bardzo trudnym życiu, w późniejszych latach naznaczonych chorobą.
- Główną inspiracją wydarzenia LAST jest "Ostatni taniec" Wacława Niżyńskiego, który odbył się 19 stycznia 1919 roku - mówi Dawid Żakowski. - Artysta był jedną z najważniejszych postaci baletu początków XX wieku. On też dokonał rewolucji w balecie tworząc swoje choreografie. Był mocno związany z Sezonami Baletów Rosyjskich w Paryżu, stworzonymi przez Siergieja Diagilewa. Panowie byli też kochankami przez 5 lat. Diagilew kształtował Niżyńskiego jako reformatora baletu, który ma stworzyć nową jakość w tańcu współczesnym i wywołać skandal międzynarodowy. Co się udało w 1912 i 1913 roku - dodaje.
Rok 1919 był przełomowym w życiu Niżyńskiego - wtedy zatańczył "Ostatni taniec", wtedy też zaczął pisanie dziennika, który jest świadectwem postępującej choroby schizofrenicznej. - W LAST nie skupiamy się na chorobie artysty, tylko na tym jak postrzega ciało, jak dyskutuje na temat statutu artysty, relacji miedzy artystą a publicznością - dodaje.
LAST zajmuje 5 pomieszczeń w warszawskiej Galerii 18A, każde z nich poświęcone jest innemu performencowi. Co odnajdziemy w wydarzeniu LAST? Czy widz jest w stanie zobaczyć całość wydarzenia? O tym m.in. w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: "Faktofonia"
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Dawid Żakowski (reżyser)
Data emisji: 15.12.2019
Godzina emisji: 16.09
pj
|