Muzeum Karykatury i wystawa "Manga. Droga Wojownika"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 11:48
Na zobaczenie wystawy macie czas niemal do końca roku.
Manga. Droga Wojownika
Manga. Droga WojownikaFoto: mat. promocyjne

Już od 27 września Muzeum Karykatury zaprasza na wyjątkową wystawę poświęconą najróżniejszym wojownikom i wojowniczkom znanym z mang i anime.

W ostatnich latach japońska manga stała się fenomenem kulturowym. Moc mangi przyciąga czytelników na całym świecie. Nie inaczej jest w przypadku Polski, w której manga osiągnęła popularność wśród czytelników w każdym wieku.

Wystawa "Manga. Droga wojownika" prezentuje różnorodność stylów japońskiej mangi, wyjaśnia pochodzenie oraz jej historyczne i kulturowe konteksty. Pokazuje, jak zmieniała się manga na przestrzeni lat i jaką rolę odgrywa w japońskim społeczeństwie.

W każdym pokoleniu postaci wojowników przyczyniały się do popularności japońskiej mangi za granicą. Tytułowy wojownik w pierwszej chwili nasuwa skojarzenie z postaciami samurajów z jidaigeki. Jednak to nie jest wystawa o japońskich rycerzach. Motywy walki przewijają się tu przez cały czas. Także jako metafora zmagań ze światem i życiem. Każda bohaterka jest wojowniczką. Każdy bohater jest wojownikiem.

Wystawa "Manga. Droga wojownika" to okazja, by zobaczyć postacie ze znanych serii takich jak "Naruto", "Dragon Ball" czy "One Piece". Jesteście fanami młodszych tytułów? Na wystawie nie zabraknie również Denji'ego z "Chainsaw Man" czy Hoshino Ai z "Oshi no Ko", a jeśli nadal nie jesteście zachęceni, to możemy się założyć, że przyjdziecie do Muzeum Karykatury dla Gojo Satoru (tak, będą plansze z walki z Tojim).

Motyw drogi zostanie wpisany w układ wystawy i będzie miał swój cyfrowy odpowiednik. W szlak wplecione będą kody QR, które przeniosą nas do dodatkowych informacji. Poza grafikami na wystawie pojawią się również artefakty i gadżety związane z mangą - unikalne przedmioty cenione przez kolekcjonerów, takie jak figurki czy karty.

Ale to nie wszystko. W dolnej sali Muzeum Karykatury zostanie stworzony pokój japońskiego geeka. Maty tatami, półki z mangami, czasopismami i figurkami będą do dyspozycji odwiedzających. Nie pozostaje nic więcej tylko wpaść do Muzeum Karykatury!

Rolę kuratora pełni Radosław Bolałek. Wystawa jest realizowana we współpracy z wydawcami mangi z Polski i Japonii i objęta jest wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Organizatorzy: Muzeum Karykatury, Miasto Stołeczne Warszawa

27.09.2024-22.12.2024 | Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11, Warszawa

Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Wystawa objęta jest naszym patronatem. Relację z otwarcia usłyszycie 27 września w "Poranku Czwórki".

 

mat. prasowe, AŚ