100 na 100: Piropiktura - technika malowania ogniem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 14:27
Ta opowieść przenosi nas pod koniec lat 50. XX wieku. Historia nierozerwalnie łączy się z entuzjazmem młodych artystów, którzy po odwilży w 1956 roku zaczynają myśleć o nowych formach projektowania.
Audio
  • Helena i Roman Husarscy - artyści, którzy do ceramiki wprowadzili kolor (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Platelicker/Pixabay

- Młodzi polscy ceramicy chcą być nowocześni - mówi Katarzyna Rzehak z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Wśród grupy wizjonerów tamtego okresu znajdują się także Helena i Roman Husarscy. - Ona jest córką przedwojennego właściciela zakładów ceramicznych. Przygotowanie wynosi więc z domu. Razem z mężem tworzy w domu rodzinnym własną pracownię i zaczyna poszukiwać nowych rozwiązań.

Do wypalania ceramiki nie wystarcza jej wielki piec. Postanawia się od niego uniezależnić. - Tak powstaje piropiktura, dekoracyjna technika tworzenia wielkoformatowych powierzchni ceramicznych - opowiadała Katarzyna Rzehak.

Jak powstała technika nazywana "malowaniem ogniem"? Jakie przestrzenie wzbogacała? Dlaczego rozmówczyni Justyny Majchrzak mówi o demokratyzacji przestrzeni użytkowej z wykorzystaniem tej techniki? O tym w nagraniu. 

ZOBACZ WIĘCEJ W CYKLU "100 NA 100" >>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Justyna Majchrzak

Gość: Katarzyna Rzehak (z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego)

Data emisji: 15.08.2018

Godzina emisji: 12.40

ac/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Patryk Kuniszewicz