Gościem najbliższej odsłony audycji będzie Jarek Szubrycht, dziennikarz muzyczny, a także wokalista i autor tekstów, znany głównie z twórczości w metalowej grupie muzycznej Lux Occulta. Od nastoletnich lat wiedział, że jego drogą jest metal - nie tylko muzyka, ale także styl życia. Dziś dzieli się swoimi doświadczeniami w książce "Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu" z nadzieją, że każdy metal odnajdzie w niej siebie.
- Miałem nadzieję, że każdy metal będzie mógł się zidentyfikować z opowiadaną przeze mnie historią. Chciałem osiągnąć taki efekt, żeby ta opowieść nie była tylko moja autobiografią, choć pojawiają się tam anegdoty z życia wzięte. Widziałem siebie w tej opowieści jako takiego metalowego everymana, przez szczególne, ale i powszechne doświadczenia - mówił Jarek Szubrycht w Czwórce. - Byłem w tym metalu w bardzo różnych momentach, w różnym charakterze wykonywałem różne zadania: byłem i jestem fanem, ale też redagowałem zina, miałem zespół, który kompletnie nic nie osiągnął, ale też taki, któremu udało się coś zrobić.
Dziennikarz uważa, że dziś fanem metalu może zostać każdy, choć dobrze by było, żeby miał dobrego przewodnika po tym bogatym świecie. - Jestem przekonany, że metal można pokochać w każdym wieku, choć zanurzyć się w niego, tak jak mi się udało w czasach nastoletnich, raczej jest trudno - oceniał. - Do dziś metal nie przebił się do mainstreamu. Mało mówi się o polskich zespołach metalowych, które odniosły sukces jak Decapitated czy Vader, Nergal wspominany jest jako cudak i celebryta. Metal to ekstremalne dźwięki, często też ekstremalne treści. W stacjach radiowych raczej nie znajduje swojego miejsca, a taka muzyka cieszy się dużym zainteresowaniem, myślę że czasem warto przełamać uprzedzenia i włączyć go do playlist.
***
Na kolejną odsłonę czwartkowego "Wieczoru Rezydentów" zapraszamy w czwartek 09.02) o godz. 19.00. Audycję poprowadzi Adam Smolarek.
aw/pj