Daisy cutter DJ-ka, historyczka sztuki, kuratorka. Z wykształcenia jest pianistką klasyczną, ale także absolwentką Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie. Tam obroniła dyplom o politycznym potencjale choreografii społecznej. Daisy cutter jest współzałożycielką kolektywu FLAUTA, organizującego imprezy benefitowe wspierające osoby z doświadczeniem uchodźczym oraz społecznościowego Radia Kapitał. Prowadzi research o politycznym potencjale choreografii i performansu, współtworzy Radiową Akademię oraz kilka cykli imprez. W swoich setach eksploruje i sprawnie przeplata różne gatunki i stylistyki, odnajdując się zarówno w szybszych klubowych brzmieniach, jak i barowym, nastrojowym downtempo.
- Pamiętam swoją pierwszą płytę, choć nie jestem na 100 procent pewna to tego się trzymam, że był to DJ Richard. Zaczęłam od klimatów elektro, smutnych i zupełnie innych niż teraz kupuję - mówi artystka. - Przed jej zakupem też interesowałam się muzyką, byłam w takim środowisku. Już w liceum słuchałam elektroniki - jest w niej tyle emocji, to fascynujące. Wsiąkłam w klimat. Później, na ścieżce naukowo-teoretycznej, uświadomiłam sobie, że to ciekawy temat, że elektronika pozbawiona jest ciała, ciepła, a mimo to jest w niej tyle uczucia. Zaczęłam to eksplorować - dodaje.
54:01 2023_02_01 22_03_52_PR4_Noc_Rezydentow.mp3 Daisy cutter opowiada o swojej muzyce i doświadczeniu w didżejskim świecie (Noc Rezydentów/Czwórka)
W pierwszych latach graniach Daisy cutter była przekonana, że prawdziwi DJ czy DJka grają jedynie z winyli. Dziś się z tego śmieje, ale dalej chce to robić. - Nie jestem w tym świetna, mimo paru lat doświadczenia. Większość setów gram digitalowo. Muszę się motywować, żeby ćwiczyć, rozkminiać sety. Lubię to wyzwanie - zdradza w rozmowie z Norbertem Borzymem.
Praca DJa to nie tylko wieczorny set w klubie czy barze. To też godziny poświęcone wyszukiwaniu nowych, ciekawych utworów. - Moje inspiracje to ulubieni didżeje i didżejki, producenci, labele - wymienia. - Słucham audycji, które lubię, dużo słucham NTS-a. Mam system przekopywania się przez maila z Bandcampa z premierami. Uwielbiam to robić, choć nie zawsze mam na to czas - dodaje i przyznaje też, że docenia setlisty towarzyszące setom didżejskim.
Szamański dobór setlisty
Daisy cutter niełatwo zaszufladkować. Artystka zdradza, że lubi eksplorować nie tyle gatunki, co sytuacje barowe i klubowe. - Staram się przygotować taką selekcję, żeby dostosować się do sytuacji. Dziś mam więcej luzu, wcześniej układałam sety kawałek po kawałku. Teraz jestem bardziej elastyczna. Staram się czuć publiczność, być otwartą na energię - mówi gość Czwórki. - DJ odpowiada trochę za to, jak się ludzie bawią. To jest trochę szamańskie, ale i wzajemne. Dajemy ludziom energię, ale i oni nam ją dają. Dla mnie ta cyrkulacja energii musi być, żeby było to udane granie - podkreśla.
Didżejski świat zdominowany jest przez mężczyzn. Daisy cutter, choć nie narzeka na swoje bookingi, przyznaje, że widzi tendencję, że dziewczyny mają mniejszą siłę przebicia w tym świecie. Podkreśla, że dziś jest znacznie lepiej, w środowisku jest coraz więcej osób niemęskich, niż 7 lat temu, gdy zaczynała.
W środowisku mówi się, że dziewczyny grają techno, jednak artystka dostrzega, że DJ-ki coraz częściej wychodzą z ram, grają dużo "połamanych rzeczy", dużo transu.
Promocja i klubowy świat
Wydarzeń klubowych jest dziś bardzo dużo. Kiedyś za ich promocje odpowiadały wyłącznie kluby, dziś coraz większą rolę odgrywają social media. Daisy cutter stawia na balans, nie chce ze swoich mediów społecznościowych tworzyć PR-owej platformy, ale stara się angażować w promowanie eventów, by mieć wpływ na tworzenie klubowej społeczności, kultury klubowej. - Zależy mi, żeby to było jakościowe. To daje mi poczucie odpowiedzialności za to, co współtworzę - dodaje.
W najbliższym czasie Daisy cutter posłuchamy 17 lutego na Jasnej w Warszawie, 18 w klubie Willa w parku w Łodzi (tego samego dnia zagra także DJ Bert), wystąpi także w Poznaniu i zapowiada różne barowe granie.
Źr. Youtube/The Blue Oyster: daisy cutter / 26.06 / 20 - 21
Sprawdź także:
***
Tytuł audycji: Noc Rezydentów
pj/mat.pras.