Smartfony „rozwiązują nam języki”

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 20:20
Osoby używające smartfonów są skłonne zdradzać więcej informacji na swój temat w Internecie, niż użytkownicy komputerów.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: pixabay

Tweety oraz posty powstające przy użyciu smartfonów są zazwyczaj pisane w pierwszej osobie. Z reguły ujawniają negatywne emocje bądź zawierają szczegóły dotyczące rodziny i przyjaciół osoby piszącej.

Jak się okazuje, kryje się za tym unikalna charakterystyka telefonów. Jedną z ich najbardziej wyróżniających się cech jest niewielki rozmiar, który sprawia, że przeglądanie i tworzenie treści jest trudniejsze w porównaniu z komputerami. Bardziej skupiamy się podczas pisania na smartfonie, tym samym stajemy się mniej świadomi czynników zewnętrznych, które mogłyby powstrzymać nasz przed ujawnianiem pewnych informacji.

Drugim czynnikiem jest nasze przywiązanie emocjonalne, jakim zwykle darzymy swoje urządzenia. „Smartfony są z nami cały czas i pełnią tak wiele ważnych funkcji w naszym życiu, że często służą jako „smoczki dla dorosłych”, zapewniając poczucie komfortu swoim właścicielom” – wyjaśniła autorka badania Shiri Melumad.

Zobacz więcej na temat: smartfon rozmowa