Badania pokazują, że studenci doświadczają kryzysów psychicznych częściej niż uczniowie szkół średnich i podstawówek.
Problemy psychiczne, lęki społeczne, trudności z koncentracją i motywacją do nauki, uzależnienia, depresje, zaburzenia osobowości czy myśli samobójcze – to tylko niektóre z problemów, z jakimi zmagają się studenci zgłaszający się o pomoc do Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
„Do naszej poradni zgłaszają się studenci z objawami charakterystycznymi dla lęku społecznego choć przed pandemią nie mieli problemów z wypowiadaniem się na zajęciach, uczestniczyli aktywnie w życiu studenckim. Doskwiera im przy tym samotność i poczucie bycia niezrozumianym przez innych, często umniejszających zagrożenia związane z zachorowaniem na COVID-19” – mówi dr n. o zdr. Magdalena Łazarewicz ze Studium Psychologii Zdrowia WUM, koordynator Uniwersyteckiej Poradni Psychologicznej.
Jak zauważa dr Łazarewicz: „Młodzi dorośli byli grupą, która najgorzej radziła sobie podczas pierwszej fazy pandemii. Lockdown, obostrzenia sanitarne i wprowadzenie nauki zdalnej spowodowały drastyczne zmiany w stylu życia studentów. Nie pozostało to bez wpływu na ich zdrowie psychiczne”.
Alarmująco wyglądają także spostrzeżenia dotyczące zdrowia psychicznego studentów na poszczególnych kierunkach studiów. „Studenci kierunku lekarskiego mają więcej problemów psychicznych i emocjonalnych niż studenci innych kierunków. Co bardzo niepokojące, rzadziej jednak zgłaszają się z nimi po pomoc” – mówi dr Łazarewicz.
Poradnia psychologiczna dla studentów WUM działa hybrydowo – stacjonarnie przy ul. Litewskiej 14 oraz online.
aj/mat pras