Robot „kucharz” uczy się rozróżniać smaki

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 20:50
Naukowcy z University of Cambridge twierdzą, że wyniki ich badań mogą być przydatne w procesie opracowania zautomatyzowanego lub półautomatycznego przygotowywania żywności.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne Foto: Gorodenkoff/ Shutterstock

Potrafiący gotować robot (przygotowuje m.in. znakomite omlety) został przeszkolony (nauczony!) jak rozpoznawać, czy danie jest wystarczająco słone. Lekcje oparto na procesie żucia.

Jak tłumaczą eksperci: „Kiedy jedzenie jest przeżuwane, ludzie zauważają zmiany w smaku i konsystencji. Na przykład gryz świeżego pomidora w środku lata, spowoduje uwolnienie soków, a podczas żucia uwalniana jest ślina i enzymy trawienne, zmieniające nasze postrzeganie smaku”.

Robot spróbował dziewięciu odmian jajecznicy i pomidorów na trzech różnych etapach procesu żucia. Następnie stworzył mapy smaków poszczególnych potraw.

Aby naśladować ludzki proces żucia i degustacji w kucharzu-robocie, naukowcy przymocowali do jego ramienia sondę, która działa jako czujnik słoności. Na podstawie badania udało się ustalić, nastąpiła znaczna poprawa w zdolności robota do oceny, czy potrawa jest słona czy też nie.

Zobacz więcej na temat: technologie