Jednym z rozwiązań pozwalających na zabijanie bakterii bądź wirusów jest zastosowanie promieniowania UV-C. W naturze emituje je chociażby Słońce, aczkolwiek w całości pochłaniane jest przez atmosferę. Mogą je jednak emitować specjalne lampy różnego typu.
Obecnie promienie UV-C stosuje się np. w placówkach medycznych, czy transporcie publicznym. Niestety ich długotrwałe działanie nie jest korzystne dla człowieka, można nawet powiedzieć, że jest wręcz szkodliwe, w tym rakotwórcze.
Stąd nowy pomysł naukowców z Politechniki Gdańskiej. Jak mówią: „Chcieliśmy opracować system przede wszystkim bezpieczny, ale także tani, dostępny dla wszystkich. Zdecydowaliśmy się wykorzystać zasoby, które są już w pomieszczeniach – oprawy rastrowe”.
Zaproponowano, aby do typowej, sufitowej oprawy ze świetlówkami wmontować jedną świetlówkę, która emituje promienie UV-C. W testowym pomieszczeniu naukowcy zamienili jedną z czterech świetlówek w każdej lampie. Zostały one połączone ze specjalną aplikacją i czujnikiem ruchu i kiedy w sali pojawiają się ludzie, system natychmiast wyłącza promieniowanie.
Badania fotometryczne pokazały, że system dostarcza do różnych powierzchni ilość promieniowania, która wystarcza do zabicia bakterii, wirusów i niektórych grzybów.