W atmosferze Wenus nie ma życia

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2022 21:15
Zespół z University of Cambridge, posługując się modelami z zakresu biochemii i chemii atmosfery wykazał, że licząca kilka dekad teoria o życiu w atmosferze Wenus jest błędna.
Wenus
WenusFoto: NASA images/Shutterstock

Nietypowa aktywność siarki wykryta wcześniej w atmosferze Wenus nie wynika z istnienia życia. To wyniki najnowszej analizy przeprowadzonej przez brytyjskich naukowców. Jak argumentują badacze: „Każda forma życia pozostawiałaby w atmosferze chemiczny ślad w związku z jakąś formą odżywiania się i przemiany materii. Takich śladów jednak nie znaleźliśmy".

Zespół ekspertów sprawdził prowadzone przez żywe organizmy reakcje związane z dwutlenkiem siarki. Na Wenus duże jego ilości można znaleźć w niskich warstwach chmur, ale z pewnego, niewyjaśnionego powodu jest go dużo mniej na większych wysokościach.

Wyniki analiz pokazują, że organizmów żywych związanych z nietypowym zachowaniem siarki życia w atmosferze Wenus jednak nie ma.

Jak dodają naukowcy: „„Jeśli to życie odpowiadałoby za obserwowane na Wenus stężenia SO2, przeczyłoby to wszystkiemu, co wiemy o atmosferze tej planety. Chcieliśmy, aby życie stanowiło prawdopodobne wyjaśnienie, ale przeanalizowaliśmy nasze modele - nie stanowi ono możliwego rozwiązania”.

Opracowana przez naukowców z Cambridge metoda, może pomóc w badaniu podobnych tajemnic. Eksperci uważają, że dzięki takiemu modelowi będzie można poszukiwać śladów życia na planetach pozasłonecznych obserwowanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

 

Zobacz więcej na temat: kosmos Wenus