Antybakteryjne farby i tusze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 11:41
Badacze z Instytutu Fizyki PAN opracowali sposób na to, by nadać takim produktom właściwości antybakteryjne.  
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Polscy naukowcy opracowali technologię modyfikacji farb, lakierów, tuszów i emalii, która hamuje namnażanie się kolonii bakterii na powierzchniach. Jeśli pokryje się tak przygotowaną farbą powierzchnię stolika czy poręczy w autobusie, maleje ryzyko przenoszenia groźnych bakterii. Jak  tłumaczy dr Jarosław Kaszewski z Instytutu Fizyki PAN: „Antybakteryjnymi tuszami - również bezbarwnymi - można by było z kolei pokrywać powierzchnię recept, plakatów czy nawet banknotów.  Mimo że na rynku są już dostępne farby o właściwościach antybakteryjnych, zawierają one zwykle nanocząstki srebra. Przez to są zagrożeniem dla zdrowia człowieka i ekosystemów”.

W rozwiązaniu polskiego zespołu wykorzystano nanocząstki tlenków tytanowców. Takie tlenki to związki dobrze już znane, których obecność w przyrodzie - i w organizmie człowieka - była już wcześniej przebadana i nic nie wskazuje na to, że mogą być toksyczne.

Jak dodaje dr Kaszewski: „Za sprawą nanocząstek nie zmienią się własności optyczne farb czy tuszów, nie zmieni się więc kolor materiału. A antybakteryjna powierzchnia ma być odporna na ścieranie”.

Zobacz więcej na temat: technologie innowacje