Zagładę dinozaurów przetrwały liczne i zróżnicowane gatunki ssaków

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 21:12
Po uderzeniu w Ziemię asteroidy 66 milionów lat temu doszło do wymierania zwierząt i roślin. Dominujące wtedy dinozaury wyginęły doszczętnie z wyjątkiem nielicznych ptaków. Przetrwały za to pewne gatunki ssaków, które następnie dały początek wszystkim ssakom żyjącym obecnie.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: shutterstock / Limbitech

Dotychczas naukowcy sądzili, że ssaki przetrwały, ponieważ były oportunistycznie nastawione do pożywienia, innymi słowy jadły to, co im się trafiło, nie wybrzydzając zanadto. Najnowsze badania dowodzą jednak, że te wczesne ssaki wcale nie były tak oportunistycznie nastawione do diety, jak się dotąd wydawało. "Idea, że przetrwały niewyspecjalizowane gatunki, wywodzi się z początku XIX w., a obiegowa mądrość głosi, że oportunistyczne zwierzęta są najmniej podatne na wyginięcie" – zaznaczają amerykańscy badacze z Chicago i dodają - "Ssaki, które przetrwały wymieranie dinozaurów, były wyspecjalizowane i zróżnicowane, a także wyposażone w nowe cechy, które pomogły im przetrwać w zmienionych warunkach".

Podczas gdy niektóre gatunki, które przeżywały wymieranie, wydawały się mieć tylko ogólne przystosowania, po dokładniejszej analizie okazywało się, że posiadają one pewne cechy, które ujawniały się w obliczu nowych wyzwań. Dotyczy to na przykład zróżnicowanych zębów, które okazywały się przydatne zarówno do przegryzania, jak i do rozcierania. Zdaniem naukowców, nie jest jednak też tak, że najlepszy jest brak wyspecjalizowania. Liczy się również zdolność dostosowania posiadanych cech do nowych warunków.

mk