Opakowanie na żywność może być biodegradowalne oraz jadalne

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 23:16
Tak twierdzą badacze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, którzy opracowali opakowania do żywności w pełni kompostowalne.   
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Daniel Jedzura/Shutterstock

Naukowcy z Katedry Inżynierii Żywności i Organizacji Produkcji Instytutu Nauk o Żywności SGGW stworzyli opakowania wytwarzane są na bazie biopolimerów. "Są to zarówno biopolimery pochodzenia roślinnego, w tym pektyna jabłkowa i cytrusowa, alginian sodu, izolat białek sojowych, jak również pochodzenia zwierzęcego, takie jak izolat białek serwatkowych, żelatyna wieprzowa lub wołowa" - zaznaczyli w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Zostały stworzone także rozpuszczalne w wodzie saszetki, biopolimerowe „folie” opakowaniowe oraz osłonki jadalne, takie które są stosowane do pokrywania np. kabanosów.

"Opakowania naprawdę są jadalne, bo wyprodukowane ze składników przeznaczonych do spożycia, choć oczywiście nie oznacza to, że zawsze trzeba je zjadać. Są także w pełni biodegradowalne, a jednocześnie kompostowalne, czyli optymalne dla środowiska. Mogą mieć przeróżne formy: od saszetek do przechowywania suchych, sypkich produktów, poprzez typową folię opakowaniową, aż po opakowania będące integralną częścią produktu, czyli osłonki lub warstwy glazurujące" - podkreślili ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

mk