Sięganie po słodzone napoje zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 23:51
Nawet wysiłek fizyczny oraz sport tego ryzyka nie jest w stanie zniwelować. Picie słodzonych napojów negatywnie odbija się na naszym sercu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: OlegDoroshin/ Shutterstock

"Wszechobecność napojów słodzonych cukrem w sprzedaży stanowi duży problem. Zalicza się do nich: napoje bezalkoholowe, gazowane z kofeiną lub bezkofeinowe, lemoniadę, ale też koktajle owocowe. W badaniu nie uwzględniono wprawdzie napojów energetycznych jako osobnej kategorii, ale są one również słodzone cukrem" - zapewniają amerykańscy badacze z Uniwersytetu Harvarda. To największe źródło dodatkowego cukru w diecie, a choroby sercowo-naczyniowe stanowią główną przyczynę zgonów ludzi na świecie.

Światowa organizacja zdrowia zaleca 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo, by chronić się przed rozwojem chorób układu krążenia. To jednak nie wystarczy, by całkowicie zniwelować negatywny wpływ słodzonych napojów na układ sercowo-naczyniowy. Osoby, które ponad dwa razy w tygodniu spożywają słodzone napoje mają podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, niezależnie od podejmowania aktywności fizycznej. Co ważne, codzienne picie napojów słodzonych jest jeszcze bardziej szkodliwe dla układu krążenia.

mk