Głęboki sen zwalcza niepokój

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 11:18
Nieprzespana noc może być jednym z czynników, wprowadzających nas w stan niepokoju lub lęku.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Marcos Mesa Sam Wordley /Shutterstock.com

By zmierzyć poziom niepokoju, badacze zbadali grupę 18 osób, która musiała obejrzeć emocjonalnie niepokojące filmiki. Za pierwszym razem oglądali po nieprzespanej nocy, natomiast za drugim razem po przespanej nocy. Po obejrzeniu filmów, każdy z uczestników musiał wypełnić dodatkowo ankietę, w której opisywał swoje emocje towarzyszące mu podczas seansu.

Dodatkowo, każdy z uczestników miał zrobiony skan mózgu, który wykazał że przyśrodkowa kora przedczołowa, była nieaktywna podczas nieprzespanej nocy. Wcześniejsze badania sugerowały, że ta część mózgu jest odpowiedzialna za osłabianie niepokoju i stresu. Skan wykazał także, że nadmierna praca mózgu w innych jego częściach związana jest z  przetwarzaniem emocji.

Wyniki badania przedstawiają, że nieprzespana noc podnosi poziom niepokoju o prawie 30 procent. Jak mówi Prof. Walker: „ aby dobrze zrozumieć, brak snu powoduje, że nasz mózg niejako mocno wciska pedał gazu i brakuje mu hamulców jeśli chodzi o nasze emocje. Stąd mogą pojawić silne zmiany w nastroju”.  

 aj