Już w ten weekend w Planetarium Śląskim w Chorzowie rozpocznie się 6. Śląski Festiwal Nauki Katowice. Uczestniczący w wydarzeniu naukowcy będą m.in. tłumaczyć i pokazywać, czym współcześnie żyje nauka, jak powstaje i czym się zajmuje.
Jak ocenił podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach rektor Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor festiwalu prof. Ryszard Koziołek, o roli Śląskiego Festiwalu Nauki świadczy zgoda liderów instytucji samorządowych miasta oraz województwa i przedstawicieli najważniejszych publicznych uczelni regionu co do tego, że „nauka jest ważna”.
W programie festiwalu znajdzie się kilkaset wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę – wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, wystawy, koncerty, rozmowy, debaty i spotkania z gośćmi specjalnymi, które przygotuje i poprowadzi blisko 2 tys. naukowców i popularyzatorów nauki.
W sali wielofunkcyjnej katowickiego MCK zostanie zaaranżowanych sześć stref wiedzy, poświęconych: przyrodzie, naukom humanistyczno-społecznym, naukom ścisłym, medycynie i zdrowiu, technice (w nich należy spodziewać się pokazów naukowych) oraz sztuce. Główna strefa specjalna będzie poświęcona węglowi i obecnym wyzwaniom związanym z tym surowcem.
Publiczność festiwalowa będzie mogła wybierać w programach 17 scen. Będą to takie sceny jak „Nauka. To lubię”, „Czytamy naturę”, „Przynależności”, „Pulsar”, „Kieruj się na tradycję”, EXPO, „Naucz się miasta”, „Naucz się świata”, a także sceny Kopernika, przyrody, medycyny i zdrowia, nauk humanistyczno-społecznych oraz nauk ścisłych.
Nowościami szóstej edycji ŚFN będą m.in. Strefa EXPO festiwali nauki (z głosowaniem publiczności) czy konkurs „Młodzi dla przyszłości Śląska” (na projekty badawcze). Nowa będzie też inicjatywa „Młodzi budują Miasto Nauki”.
Udział w festiwalu jest bezpłatny.