Jak prywatne komputery mogą działać w służbie nauki?
Według badań Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii w 2018 roku studiowało 7,5 tysiąca naszych rodaków. Wyspy wybierała ponad 1/4 polskich licealistów, którzy wyjeżdżali na studia zagranicę. Ostatnie wydarzenia polityczne jednak mocno wpływają na wybory maturzystów, bo już wiadomo, że studia w Wielkiej Brytanii będą droższe, a i tamtejsze uczelnie nie będą już brały udziału w unijnym programie Erasmus. Kamila Ostrowska, kierownik regionalny Bałtyk Council for International Education, zauważa, że Wielka Brytania kojarzy się nam z najlepszymi uczelniami świata, ale podwyżka opłat za studia, likwidacja studenckich kredytów dla obcokrajowców sprawia, że mamy wiele obaw czy wybrać brytyjskie uczelnie.
10:37 czwórka pierwsze słyszę 24.02.2021.mp3 O Targach Uczelni Zagranicznych opowiada Kamila Ostrowska, kierownik regionalny Bałtyk Council for International Education (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, w którym od lat studiują Polacy. Uczelnie z całej Europy możemy poznać bliżej podczas zbliżających się Targów Uczelni Zagranicznych.
- Widać, że już dziś troszkę odchodzimy od studiów w Wielkiej Brytanii - zauważa Kamila Ostrowska. - Coraz częściej w wyborach pojawia się Holandia, Dania. Te kraje też mają wiele do zaoferowania. Widzę, że mamy coraz więcej pytań o studia w tych krajach. Wiele z tamtejszych uczelni będzie można poznać lepiej podczas Targów Uczelni Zagranicznych - dodaje.
W tym roku, ze względów bezpieczeństwa, Targi Uczelni Zagranicznych organizowane są online. Wszystko odbędzie się na platformie Zoom. - Myślę, że to też ciekawa forma, ponieważ można dołączyć do Targów z każdego miejsca w Polsce, z zacisza własnego domu - podkreśla organizatorka. - Na początek najlepiej zarejestrować się na naszej stronie internetowej, wtedy dostaniemy program targów i dostęp do poszczególnych pokoi. W piątek i sobotę (26 i 27 lutego) uczestnicy będą mogli wybrać wirtualne pokoje, porozmawiać z przedstawicielami uniwersytetów, wziąć udział w webinarach, prezentacjach, indywidualnych konsultacjach - wymienia.
W Targach wezmą udział przedstawiciele uczelni z Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Hiszpanii czy Włoch. Będą to uniwersytety, uczelnie biznesowe, ekonomiczne, artystyczne, o profilu hotelarskim czy społecznym.
Gdzie studiują artystyczne dusze?
Posłuchaj także:
- Często podczas prezentacji wybranej uczelni, oprócz przedstawicieli uniwersytetu będą też obecni studenci. Oni bardzo chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania - zdradza gość Czwórki. - Warto zadawać pytania praktyczne: o aplikacje, niezbędne dokumenty, ale też jak wygląda studiowanie czy życie studenckie w danym miejscu.
Warto podkreślić, że polska matura wystarcza do aplikacji na zagraniczne uczelnie, powinien jej jednak towarzyszyć certyfikat z egzaminu ze znajomości języka angielskiego.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Weronika Puszkar
Gość: Kamila Ostrowska (kierownik regionalny Baltic Council)
Data emisji: 24.02.2021
Godzina emisji: 8.16
pj